U Rožďalovických rybníků

2. ledna 2016 v 23:35 |  pozorování ptáků

Jen tak na projížďku krajinou jsem se vydal těsně před koncem starého roku. Rád se projíždím krajinou kolem Rožďalovických rybníků a zastavuji se na zajímavých místech, skrývajících mnohá překvapení. Tentokrát mou první zastávkou byl Holský rybník. Místo plné života a nečekaných zážitků. Malý nebesák s rozsáhlými rákosinami a přilehlým lesem.


Na kmeni akátu na hrázi jsem zahlédl malého ptáčka, jak stoupá směrem vzhůru. Opatrně se přibližuji ke stromu a čekám, až pták vyleze zpoza zadní strany kmene. Najednou leze téměř přede mnou. Je to šoupálek dlouhoprstý. Tenkým zobákem připomínajícím pinzetu, vybírá potravu ze štěrbin kůry. Je poměrně rychlý a plachý, při jeho fotografování si musím počínat rychle a dlouho se nerozmýšlet nad záběrem.

V sousedním jehličnatém lese znám místo, kde se mi pokaždé podaří na hlasovou nahrávku přivábit našeho nejmenšího ptáka - králíčka obecného. I tentokrát to zkouším a zavěšuji mobil na větévku blízkého smrku.

Reprodukce je tak tichá, že ji ze svého úkrytu na protější straně cesty ani neslyším. Takovou hlasitost skutečně hlas králíčka má. Ovšem ptáci slyší dobře a asi za dvě minuty již první z pěti přilákaných ptáčků přelétává mezi větévkami přede mnou. Je ještě neposednější, než šoupálek. Špatně se zachycuje do hledáčku fotoaparátu a odlétá ještě před zaostřením. Ze snímků je velký odpad, ale něco se přece jen podařilo. Fotografování králíčků je napínavý sport trénující postřeh. Zanedlouho ptáci mizí v šeru hustého lesa.

Na břízách u silnice menší ptáci v korunách bříz vyzobávají semínka ze suchých plodů. Jsou to čížci lesní. Hejnka se potulují krajinou a zastavují se na břízách a olších.

Ve své činnosti se čížci nenechávají rušit a věnují se jí i při fotografování. Obloha se pomalu zatahuje, prosincové dny bývají ponuré, ale zážitky ze setkání s drobnými pěvci vše vynahradí.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 listopadka51 listopadka51 | Web | 3. ledna 2016 v 10:05 | Reagovat

Nádherné snímky, ani všechny ty ptáčky neznám, možná jen toho posledního, ten se u nás objevuje na zahradě a nevím, jestli je to čížek, nebo není....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama