Leden 2016

Čekání na strakapoudy

26. ledna 2016 v 12:49 pozorování ptáků

V poděbradském lužním lese podél Labe je plno strakapoudů. Dokonce už je slyšet jejich bubnování. Možná je to trochu brzy, ale strakapoudi už cítí, že zima nebude trvat věčně. Počkal jsem si na ně u lesního krmítka, kam si v zimě navykli zalétávat, i když hlavním zdrojem potravy pro ně stále zůstává neustálé prohledávání větví stromů. Na samečka strakapouda velkého (Dendrocopos major) jsem ani nemusel dlouho čekat. Už zdálky se ohlašoval typickým jednoslabičným voláním a pak prohledal ve větvi každou skulinu.

Sněhule pod Pálavou

10. ledna 2016 v 22:47 pozorování ptáků

Už měsíc je možné na břehu dolní zdrže vodního díla Nové Mlýny mezi Strachotínem a Šakvicemi pozorovat sněhule severní (Plectrophenax nivalis). Každý výskyt těchto zimních hostů bývá předmětem zvýšeného zájmu pozorovatelů ptactva. Boční břehy nádrže jsou vyztuženy betonovými stupni a na nich prorůstá vegetace, jejíž semena sněhule sbírají. Ptáci jsou dost plaší a tak je důležité se k nim opatrně přibližovat, mít ostříží zrak a zároveň štěstí, že nám je další příchozí nevyplaší. Vypravil jsem se za nimi před třemi týdny v prosinci.

U Rožďalovických rybníků

2. ledna 2016 v 23:35 pozorování ptáků

Jen tak na projížďku krajinou jsem se vydal těsně před koncem starého roku. Rád se projíždím krajinou kolem Rožďalovických rybníků a zastavuji se na zajímavých místech, skrývajících mnohá překvapení. Tentokrát mou první zastávkou byl Holský rybník. Místo plné života a nečekaných zážitků. Malý nebesák s rozsáhlými rákosinami a přilehlým lesem.