Září 2015

Ptačí ráj za polárním kruhem

25. září 2015 v 12:26 cesty za ptáky

Ještě jednou se vracím k mé červnové cestě na sever Norska na poloostrov Varanger. Nezapomenutelným místem na Varangeru je Ekkeroy. Malá rybářská osada na pobřeží, z níž do moře vybíhá skalnatý poloostrov s hnízdními koloniemi racka tříprstého (Larus tridactyla). Tento druh jsme ostatně spatřili už předešlý den ve městečku Vardo, kde rackové tříprstí hnízdí na římsách starých dřevěných domů v přístavu. To je také zvláštní podívaná.

Lyskonoh ploskozobý

4. září 2015 v 11:04

Začalo roční období, kdy k nám občas zabloudí nějaký vzácný pták na tahu a místo jeho výskytu se na čas stane magnetem přitahujícím pozorovatele ptactva. Takovou událostí je výskyt lyskonoha ploskozobého (Phalaropus fulicarius) na Horním Kněžickém rybníku u Podbořan v okrese Louny. Je tam už asi týden a tak jsem se rozhodl, že rozšířím řady nadšenců, kteří neváhají absolvovat mnohdy dlouhou cestu za tímto ptákem, který letí z Arktidy na jih k africkému pobřeží. Jeho tahová trasa vede podél moře, ale mladší jedinci občas zabloudí až k nám. Zřejmě dostatek potravy způsobil, že lyskonoh v Kněžicích nabírá síly na další let na zimoviště.

U jihočeských rybníků

1. září 2015 v 17:03 pozorování ptáků

Chce-li pozorovatel ptáků vidět nějaké vzácnější druhy, musí vyrazit na jižní Moravu nebo k jihočeským rybníkům. V minulém týdnu jsem svou exkurzi začal večer u rybníka Volešek na Českobudějovicku. Poprvé jsem tak letos spatřil pisily, ale u rybníka se sníženou hladinou se mi naskytla také příležitost k fotografování. Nedaleko mě nerušeně lovily bekasiny otavní (Gallinago gallinago). Dlouhé zobáky zabodávaly do měkkého dna a vybíraly potravu. Měl jsem na sobě fotografické maskáče a tak jsem hned zalehnul za keříček. Pomalu jsem se plazil po poměrně suchém dnu rybníka až do blízkosti těchto nádherných ptáků A pak už jsem pouze zíral a mačkal spoušť. Nádherná podívaná. Když už jsem nemohl ležet, pomalu jsem vstal a přikrčený odešel. Bekasiny popolétly asi deset metrů a pokračovaly v hodování.