Slavík modráček tundrový

10. července 2015 v 17:53 |  cesty za ptáky

Slavík modráček byl jedním z druhů, za kterými jsme se v červnu vydali do norské tundry na Varangeru. U nás v Čechách žije slavík modráček středoevropský, který je naším častým hnízdivcem, ale v severské tundře je běžný jiný poddruh slavík modráček tundrový (Luscinia svecica svecica). Ten u nás hnízdí pouze vzácně na dvou lokalitách v Krkonoších. Ani jsem netušil, že objevit tundrového modráčka bude tak snadné. Hned druhý den po našem ubytování v kempu Vestre Jakobselv (19. 6.) jsme ho s Lubošem zaslechli brzy ráno v křoví pod kempem u řeky. Zanedlouho jsme ho i viděli nedaleko před sebou, jak zpívá na vyvýšené větvi jednoho z nízkých keřů místní lesotundry.


Samečkové obou zmíněných poddruhů se od sebe liší ve skvrně v modré náprsence. Náš slavík ji má bílou, kdežto tundrový poddruh rezavou. Středoevropského modráčka znám dobře například z mého oblíbeného Žehuňského rybníka, ale tundrového jsem v přírodě ještě neviděl. Jaké tedy bylo mé překvapení, když na mě z křoví náhle vykoukl slavík s velkou modrou náprsenkou a uprostřed měl krásnou rezavou skvrnu!

Večer jsme ho chtěli přilákat ještě blíže, aby byl na dostřel našich Canonů, a tak jsme mu pustili hlas našeho středoevropského poddruhu. Nevěděli jsme, zda na tuto pobídku slavík zareaguje, ale kupodivu téměř okamžitě začal poletovat okolo nás, posedával na větvích v naší blízkosti a mezi tím vyletoval do výšky a zpíval. Za chvíli jsem na svém mobilu našel i nahrávku tundrového modráčka, ale nezdálo se mi, že by na ni náš jedinec reagoval nějak více. Naopak nahrávka středoevropského modráčka ho tak rozrušila, že jsme pak už pouštěli pouze tuto. To je zajímavé i ve světle výsledků terénních výzkumů, prováděných u naší třeboňské a u švédské populace, kde byly ve zpěvu samečků zjištěny významné poddruhové rozdíly a ve Švédsku silnější reakce na zpěv vlastního poddruhu, než poddruhu středoevropského (viz odkazy dole).

V následujících minutách se nám naskytla velkolepá podívaná a fotografická příležitost. Sameček modráčka intenzivně zpíval a přelétával z keře na keř, přičemž střídal asi pět různých keřů. Na větévce spočinul vždy asi půl minuty za neustálého zpěvu a pak přelétl na další. Pokud nebyl zakryt větví, což bylo bohužel téměř pokaždé, naskytla se příležitost pro krátké fotografování. To nejčastěji představovalo krátkou dávku a konec. Problémy také činilo i slabší sluneční osvětlení, přesto že v této době zde svítilo slunce 24 hodin denně. I tak jsme si modráčka dostatečně užili.

Naše pozorování a fotografování jsme prováděli v malé houštině na břehu řeky Jakobselva. V okolí Vestre Jakobselv už je všude pravá tundra, ale v údolí řeky mikroklimatické podmínky umožňují růst příbřežních houštin a lesíků, což významně zvyšuje biodiverzitu krajiny. Místo fotografování je na dalším snímku.

Slavíka jsme zpěvem jeho konkurenta netrápili dlouho. S několika záběry v paměťových kartách jsme místo opustili a ještě chvíli se věnovali pozorování rybářů na řece.

Ti také měli co dělat. Vytáhnout z řeky chycenou rybu dá, jak jsme měli možnost pozorovat, pěkně zabrat. Prožili jsme jeden z krásných večerů v okouzlující severské přírodě.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Silwiniel Silwiniel | Web | 10. července 2015 v 19:13 | Reagovat

Nádherný ptáček a dokonalé fotografie! Tohohle ptáka jsem vůbec neznala.

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 10. července 2015 v 21:32 | Reagovat

Krása.

3 Créatio Créatio | Web | 13. července 2015 v 17:36 | Reagovat

Úžasný výlet, ktorý sa veľmi vyplatil. Mali ste šťastie! :)

4 Anie Anie | Web | 15. července 2015 v 12:36 | Reagovat

Krásné fotografie. Nikdy předtím jsem takového ptáčka neviděla

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama