Moták lužní a žně

15. července 2015 v 11:05 |  hnízdění

Moták lužní (Circus pygargus) je dravec, který si jako náhradní biotop pro hnízdění vybral obilná pole a u nás v Polabí je uprostřed pšenice každoročně několik hnízd. Potíž je v tom, že kombajny vyjedou do polí většinou dříve, než jsou mláďata schopna vylétnout z hnízda. V tom případě hrozí mladým smrt. Dnešní těžký a rychlý kombajn by hnízdo přejel tak, že by po něm nezbylo vůbec nic. Aby k tomu nedošlo, je třeba hnízda v porostu včas objevit a před sklizní kontaktovat majitele a hnízdo označit. Kombajnér pak je schopen hnízdo, které je na holé zemi uprostřed obilného lánu, objet.


Touto činností se zabývá Dušan Rak. Spoustu svého volného času takto věnuje motákům lužním a mnohdy na poslední chvíli zachraňuje mláďata. V neděli jsem jel s Lubošem Vaňkem, vedoucím stanice pro ohrožené a hendikepované živočichy v Pátku u Poděbrad k jednomu takovému hnízdu a v autě jsme vezli mládě z jiného zničeného hnízda. Na místě nás uvítal Dušan stojící uprostřed částečně posekaného pole u hnízda s mladými lužňáky. Mládě jsme přidali sem ke třem stávajícím. Kombajn nebo traktor každou chvíli projížděl nedaleko nás, ale o tomto hnízdu už všichni věděli a navíc už bylo zabezpečeno pletivem, aby z něj mláďata neutekla přímo pod kola projíždějících strojů.

To už ale Dušanovi telefonuje Petr Kolka, který asi pět kilometrů od nás stojí uprostřed pole, které právě začali sekat. Svou přítomností zabraňuje zničení nezabezpečeného hnízda se čtyřmi mláďaty motáka lužního. Jedeme tam.

Před chvílí projel kombajn kolem Petra a hnízdo zůstalo neporušené. Nyní je potřeba obehnat hnízdo pletivem a zajistit kůly a háky, aby mláďata z hnízda neutekla a nedostali se k nim predátoři, například liška. Hnízdo je teď po posekání v terénu lépe viditelné, než když se nacházelo uprostřed hustého porostu.

Práce jde pomalu od ruky, neboť zem je vyschlá a tvrdá. Nakonec Dušan přece jen přemísťuje čtyři mláďata zpět do zajištěného hnízda.

Nejstarší mládě z této poslední čtveřice si fotografujeme. Je to samička.

Zanedlouho se bude proletovat nad polem a vyhlížet kořist z nedalekého remízku. Než k tomu ale dojde, musí ještě asi týden vydržet s ostatními sourozenci v hnízdě, které před chvílí uniklo zkáze.

Obdivuji úsilí mých kolegů a zejména cílevědomou a náročnou Dušanovu činnost v terénu vedoucí k záchraně chráněných živočichů, kteří by padli za oběť zemědělské velkovýrobě. Toto je opravdová praktická ochrana přírody.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 baji baji | E-mail | 15. července 2015 v 14:29 | Reagovat

Je neuvěřitelné, kolik hodných a obětavých lidí mezi námi žije. Patří jim můj obdiv.

2 Silwiniel Silwiniel | Web | 21. července 2015 v 9:38 | Reagovat

Teda, to určitě není lehké, hledat takhle hnízda uprostřed pole. Tihle lidé mají můj obdiv, že se snaží lužňáky chránit! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama