Strakapoud velký

8. června 2015 v 20:56 |  pozorování ptáků

Když jsem naposledy fotil střevíčníky, zaslechl jsem z dutiny blízkého stromu žadonění mláďat strakapouda velkého (Dendrocopos major). Jelikož mláďata při krmení ještě nevykukovala z hnízdní dutiny, bylo jasné, že na fotografování mám ještě čas. Podruhé jsem k hnízdu přišel za týden a už zdálky jsem slyšel volání mladého strakapouda, který vykloněn z dutiny sháněl některého rodiče s krmením.Rodič přilétl zanedlouho a chvíli zkoumal, kdo to sedí zamaskován sítí nedaleko jeho hnízda, ale nevyhodnotil mě jako nebezpečí a hned začal krmit. Strakapoudi se pozorují a fotografují dobře. Pokud se člověk nachází v dostatečné vzdálenosti od hnízdního stromu, zůstávají klidní a plně se věnují svým povinnostem.

Otvor hnízdní dutiny byl v dokonalém stínu. Slunce sem svítilo asi jen půl hodiny odpoledne. Ve zbylém čase jsem musel používat externí blesk. Vlastní krmení mláďat trvalo vždy chvilku. Dospělý pták většinou usedl na druhé straně kmene, poté slezl níž a najednou se objevil u dutiny. To už ho mládě dávno vyzývalo k činnosti. Potravu rodič vložil mláděti zobákem až do volete a rychle zmizel.

Podle velikosti červené skvrny na hlavě jsem poznal, že v dutině byla dvě mláďata a při krmení se střídala. Mladí vždy včas poznali, že rodič je blízko dutiny. Jedno z nich vykouklo ven a snaživě otevíralo zobák ještě dříve, než se krmící pták usadil u hnízda. Potravou, která byla přinášena, byly housenky, mravenci, pavouci atd. a strakapoudi ji většinou sbírali na větvích okolních stromů.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 baji baji | E-mail | 9. června 2015 v 9:18 | Reagovat

To jsou krásné záběry!U nás na lípě také hnízdí, ale jejich doupě jsem nikdy neviděla.

2 MarijaKes MarijaKes | Web | 19. srpna 2015 v 20:38 | Reagovat

To je nádhera. Jste dobrý pozorovatel. Maskován sítí.....jak vidno máte velké zkušenosti. však je to na fotkách i vidět. Nejen dokonalé zvládání foťáku, ale i znalosti přírody.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama