Sedmihlásek hajní

19. května 2015 v 8:52 |  pozorování ptáků

Když jsem brzy ráno u řeky Cidliny vystoupil z auta, hned jsem ho slyšel. Zpěv sedmihláska hajního (Hippolais icterina) nelze přeslechnout. Jak jsem postupoval podél řeky, na jejíž hladině zatím ranní slunce a tmavé mraky vytvářely podivné obrazy, sedmihlásek přede mnou přelétával ze stromu na strom. Pak se vrátil zpět a usadil se na vysoké bříze. Na stejné, z níž si prozpěvoval už loni i předloni.


Tento druh zimuje v tropické Africe a k nám přilétá na začátku května. Většinou se zdržuje vysoko v korunách stromů, a proto veřejnosti není tak znám. Jeho potravou je hmyz, zejména mouchy a mšice a často také pavouci.

Když jsem sedmihláskovi pustil z mobilního telefonu hlasovou nahrávku, přelétával mezi břízou a jasanem v říčním stromořadí. Snažil se zjistit, odkud se ozývá ten druhý sameček. Dokonce jednou přelétnul těsně kolem mě. Bylo to hezké a vzácné pozorování. Tohoto ptáka v terénu spíše uslyšíme, nežli z blízka uvidíme.

Když jsem sedmihláska vyfotil, nechal jsem ho na pokoji a odešel jsem. Když jsem se vracel, ještě seděl na vysokém jasanu a už zdálky ho bylo slyšet.

Setkání se sedmihláskem bylo příjemným začátkem květnového dne. Pták sice není vzácný, přesto mě jeho výskyt pokaždé překvapí a velice potěší. U řeky se sedmihlásek pěkně vyjímal.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 19. května 2015 v 14:22 | Reagovat

Paráda.
Náramný fotooulovek.

2 Silwiniel Silwiniel | Web | 2. června 2015 v 16:34 | Reagovat

Krásné fotky! Přiznám se, že ani nevím, jak tenhle ptáček zpívá. Pozorovat takhle v přírodě po ránu musí být krásné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama