Šoupálek u Cidliny

10. března 2015 v 21:27

Znám jedno místo u řeky Cidliny, kde žije množství pěvců. Pobřežní křovinaté houštiny a dostatek starých stromů zajišťují druhovou pestrost. Jedním z druhů, které zde pravidelně pozoruji, je šoupálek dlouhoprstý (Certhia familiaris). Tento pták je dobře maskován a je poměrně rychlý. Když ho spatříme, jak leze po kmeni stromu, většinou ho nestihneme pořádně vyfotografovat. Tentokrát jsem si vzal na pomoc hlasovou nahrávku a na zpěv svého druhu šoupálek zareagoval dost rychle. Za dvě minuty už jsem ho měl v hledáčku.Zbarvení svrchní části těla šoupálkovi poskytuje dobré maskování na kmeni stromu. Při fotografování se mi občas ztratil, ale za chvíli se naštěstí pokaždé vrátil na výchozí místo u paty kmene.

Potravou šoupálka je drobný hmyz a pavouci. Potravu vyhledává v kůře stromů a za tím účelem leze po stromě vždy směrem zdola nahoru. Na rozdíl od brhlíka, který postupuje shora dolů. Úzký pinzetovitý zobák umožňuje šoupálkovi vybírat potravu za šupinami kůry. Oba naše druhy šoupálků se od sebe nejspolehlivěji rozliší podle zpěvu.

Najednou za mnou něco píplo. Otočil jsem se a na větévce jsem spatřil malou šedivou kuličku. Byl to mlynařík, jeden z asi desetičlenného hejna, které za občasného zpěvu postupovalo pobřežním houštím. Opravdu pěkné místo pro pozorování ptactva.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 10. března 2015 v 22:47 | Reagovat

moc zajímavé fotky!

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 16. března 2015 v 20:00 | Reagovat

Ten mlynařík je nádherný!! :) Už se těším, až k nám přiletí více ptactva uslyším každé ráno ptáky za oknem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama