Za labutí malou

18. ledna 2015 v 20:53 |  pozorování ptáků
V obci Turovec na Táborsku je už asi dva týdny na rybníku labuť malá. Už jsem ji jednou pozoroval, ale to nebylo v Čechách a bylo jen velmi krátce a z velké dálky. Tak jsem si řekl, že bych si tento druh, který je u nás velmi vzácným hostem, mohl pořádně prohlédnout.Když jsem přijel na místo, začalo pršet, což pro fotografování nebyly ty nejlepší podmínky. Ale jinak jsem měl štěstí. Když jsem přijel na hráz rybníka, hned jsem labuť malou viděl. Byla na první pohled menší, než ostatní tři labutě velké. Sice hledala potravu na opačném konci rybníka, ale můj čtyřstovkový objektiv by tam měl dosáhnout.

Labuť malá (Cygnus columbianus) žije daleko v tundře severního Ruska u Severního ledového oceánu. Má výrazně kratší krk, než labuť velká a méně žluté barvy na zobáku, než podobná labuť zpěvná. Zimoviště této labutě se rozprostírají od Velké Británie přes Nizozemsko k severnímu Německu. Do vnitrozemí tento druh zalétá jen výjimečně. Hlavní část potravy tvoří vodní rostliny, které si labutě s hlavou hluboko ponořenou ve vodě trhají ze dna.

Většinu času, po který jsem labuť malou pozoroval, trávil tento pták právě sběrem vodních rostlin. Pak labuť chvíli plula po volné hladině, při čemž mi několikrát poskytla možnost porovnat její velikost a celkový zjev s labutí velkou. Na závěr mého pobytu u Turoveckého rybníka labuť odešla na mokřad za rákosím.

Setkání s tvorem z dalekého severu rozhodně stálo za to. Až bude tato labuť hnízdit v daleké severské tundře, nikdo na ní nepozná, že zimu strávila na rybníku na jedné jihočeské návsi. Daleké cesty na zimoviště a zpět patří k životu těchto tajemných ptáků. Je úžasné, že o jedné takové cestě mohu podat alespoň malé svědectví.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 michal zítek michal zítek | E-mail | 20. ledna 2015 v 21:10 | Reagovat

třeba vás to bude zajímat,v kounicích na rybníce je pár husic nilských

2 lenka Kasalova lenka Kasalova | E-mail | 5. března 2015 v 14:38 | Reagovat

Labuť malá se na Turoveckem rybnice a predevsim blizkych zamokrelych loukach stale pohybuje se skupinkou labuti velkych. Radost ji pozorovat.Diky za krasne fotografie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama