Leden 2015

Ráno s jeřáby

30. ledna 2015 v 18:27 jeřábi
Už dva týdny pozoruji jeřáby popelavé. Buď vůbec neodlétli, nebo vlivem mírné zimy nebyli daleko a už se vrátili. Když se včas za tmy ukryji v rákosí, dočkám se těsně před rozedněním příletu jeřábů na louku, kterou mám před sebou. Pozorování většinou ztěžuje tma nebo mlha, takže fotografování nepřichází v úvahu. Naposledy však byly podmínky trochu lepší a tak jsem pořídil alespoň dokumentační foto.


Za labutí malou

18. ledna 2015 v 20:53 pozorování ptáků
V obci Turovec na Táborsku je už asi dva týdny na rybníku labuť malá. Už jsem ji jednou pozoroval, ale to nebylo v Čechách a bylo jen velmi krátce a z velké dálky. Tak jsem si řekl, že bych si tento druh, který je u nás velmi vzácným hostem, mohl pořádně prohlédnout.

Jak jsem fotil ptáky v roce 2014

1. ledna 2015 v 21:22
V uplynulém roce jsem mé ptačí focení začal na konci ledna v mrazivém Polsku. Venku bylo mínus dvacet stupňů a já jsem celý den seděl v dřevěném krytu vyhřívaném naftovými kamínky. Dalo se to vydržet a nakonec i orli přilétli, i když až druhý den. Byl to silný zážitek, když se orli mořští rvali o kořist několik desítek metrů přede mnou. Nerušeně jsem mohl pozorovat život na okraji lesa nedaleko řeky Visly.