Neposední králíčci

13. října 2014 v 21:52 |  pozorování ptáků
Na internetu sleduji, jak přes naše území protahují králíčci. Tak jsem se vydal na jednu lokalitu u Struhařova nedaleko Prahy, kde jsem tento druh fotografoval loni. Jedná se o okraj smrkového lesa, který byl loni králíčků plný. Letos jsem vyrazil brzy ráno. Po příjezdu na lokalitu jsem pustil hlas králíčka obecného z mobilu a čekal jsem, co se bude dít. První dvě až tři minuty se nedělo nic. Už jsem si myslel, že zvuk z mého telefonu je slabý, když se na smrčku přede mnou začala třást větvička a najednou z ní vykouknul králíček obecný (Regulus regulus). A za ním další! Takže letos to půjde také.Zanedlouho na okraji lesa přede mnou poletovala z větve na větev asi dvacítka králíčků obecných. Tah přes naše vnitrozemí je tedy silný. Fotografování králíčků je ovšem dost náročná disciplína, neboť v jehličnatém lese je tma a ptáci jsou dost pohybliví a neposední. Jen na některého zamíříte objektiv, už je schovaný ve smrku. Za chvíli popolétne zase na jiný strom. Někdy králíčka ve větvičkách dokonce ani nenajdete, vidíte pouze větvičku, jak se třese.

Králíčci jsou obratní letci a na stromech vyhledávají potravu v nejrůznějších polohách. Někdy visí hlavou dolů, jindy se třepetají ve vzduchu a vybírají něco za kůrou.

Králíček obecný je náš nejmenší pták. Jméno získal podle žluté až oranžové skvrny na temeni hlavy, která připomíná královskou korunu. Hnízdí ve smrkových porostech především ve vyšších polohách. Je částečně tažný i stálý, v zimě jeho hejnka zastihneme běžně v nížinách, kde se přidávají i ptáci protahující ze severu. Potravou králíčka obecného jsou chvostoskok, drobný létající hmyz a pavouci.

Najednou se na větvi objevil také králíček ohnivý (Regulus ignicapilla). Je trošku větší s kontrastnějším zbarvením. Liší se také výraznějším bílým nadočním proužkem a jasným zelenožlutým zabarvením po stranách krku. Při tahu ho ve společnosti králíčka obecného můžeme spatřit často.

Nakonec jsem počet králíčků obecných, které jsem přilákal na nahrávku, odhadl na padesát. To je slušné číslo. S jejich fotografováním jsem však rozhodně neskončil. Ty vydařené snímky mě určitě ještě čekají.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zlatka Zlatka | Web | 13. října 2014 v 22:57 | Reagovat

krásní :) hned bych si vyšla někam do přírody :)

2 Jana Jana | E-mail | Web | 14. října 2014 v 12:51 | Reagovat

Takové krásné, milé povídání s obrázky! Hned jsem to ukazovala sestře a četla jí text k tomu. Měla sice zmatek v pojmenování zvířat, ale mne to nadchlo k procházce :)

3 Ilona Ilona | 16. října 2014 v 16:04 | Reagovat

Nevšední a krásné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama