Jeřábi v maďarské pustě

21. října 2014 v 11:22 |  jeřábi

Po dvou letech opět čekám na pozorovací věži v maďarské pustě nedaleko Tiszacsege na večerní přílet jeřábů na nocoviště. Tolik jsem se na to těšil a už je to tady. Jsem zde s kamarády z birderského Klubu 300. Tisíce jedinců jeřába popelavého (Grus grus) se zde v oblasti Hortobágy shromažďují při cestě ze Skandinávie na zimoviště. Asi hodinu před setměním přilétají první hejna. Míjejí naše stanoviště, někteří se mu vyhýbají a všichni ptáci pokračují ke dva kilometry vzdálenému rybníku Kondáš, na němž stráví noc. Najednou se pod mraky těsně nad zemí objeví zapadající slunce. To už kolem nás letí jedno velké jeřábí hejno za druhým. Už nekličkují, prolétají nám přímo nad hlavami a všude je slyšet jejich křik. Slunce pomalu mizí za obzorem, ale jeřábů neubývá. Valí se na nás další hejna až do úplného setmění. Celkový počet jeřábů jsme odhadli na 120 tisíc.


Na Kondáši jsme byli přes den. Z tamních pozorovatelen jsme sledovali hejna bahňáků a husí, ale také jeřáby, kteří na stanovišti zůstali. Ne všichni na celý den odlétnou za potravou na pole.

Hlavním naším cílem však byla pozorovatelna severně od Kondáše, odkud bylo možné pozorovat velká jeřábí hejna při ranních a večerních přesunech. Zejména ranní rozlet je působivý, protože je rychlejší a všichni jeřábi letí v blízkosti pozorovatelny. Ještě za tmy prolétají kolem jednotlivá hejna a zdáli je slyšet křik desetitisíců ptáků. To slibuje zajímavou podívanou. Všichni na pozorovatelně jsou napjati a vzrušeně očekávají velkolepé přírodní divadlo, které nastane s prvními paprsky vycházejícího slunce.

Pak je možné sledovat jeřáby všude kolem. Zejména pohledy na ranní slunce nad pustou s pasoucím se dobytkem a letícími jeřáby jsou velmi malebné. Tato situace však trvá pouze několik minut, než se slunce vyhoupne dostatečně vysoko nad obzor.

Ještě stihlo osvítit prolétající letadlo, s nímž zřejmě závodí jeřábí hejno.

Pak už je intenzita slunečního svitu taková, že prolétajícím ptákům propůjčuje novou intenzivní barvu a světlo.

Jeřábi pokračují v letu a mizí v dáli za domečkem pastevců dobytka v pustě částečně ještě pokryté ranní mlhou.

Pozorovatelna je zalitá sluncem, které už naplno pálí a poslední hejnka jeřábů občas přeletí kolem na sever. Divadlo skončilo, ale dojmy v nás zůstanou dlouho. Je to zážitek, za kterým se sem vyplatí absolvovat několikahodinovou jízdu autem.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 21. října 2014 v 13:23 | Reagovat

Paráda. To ti fakt závidím.

2 Vilém Kajer Vilém Kajer | E-mail | 28. října 2014 v 21:54 | Reagovat

Dobrý večer, na třetí článek spolu s "živými" jeřáby se nedá nereagovat. Naše U3V s panem Andreskou na Kondáši před měsícem 23.-24.9. Měli jsme nádherné počasí a ranní pozorování jsme začali s východem slunce. Se svým kompaktem jsem si rychle uvědomil, že nejdůležitější v té chvíli bylo nerušeně prožít tu nádhernou atmosféru s plnou oblohou jeřábů- a jejich křiku.Naše Expedice Uhry, si osobně myslím, byla i reakcí na Vaši přednášku s foty o jeřábech z roku 2012. Máme předslíbeny i Vaše "kolibříky".
Přeju hodně chutí do ranního vstávání a polehávání i v blátě . Děkuji taky za návody jak fotit, včetně praktické ukázky v Libickém luhu. Pěkná-živá fota jeřábů si mohu prohlédnout zde.  
Vilém

3 Kája Kája | E-mail | Web | 18. listopadu 2014 v 10:37 | Reagovat

Já mám moc ráda přírodu. Můžu se na ní spolehnout, když si jdu mýt vlasy, ale i třeba mazat obličej. BioAroma mi jí silně připomíná, maska na vlasy je výtečná http://www.bioaromakosmetika.cz/Prirodni-kosmetika/vlasova-regenerace/maska-s-avokadovym-olejem-a-bambuckym-maslem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama