Říjen 2014

Fotosafari za městem

30. října 2014 v 22:44 pozorování ptáků
Na okraji lesíka za městem je v pozdním odpoledni živo. Husté křoviny prohledávají drobní pěvci, aby se ještě před západem slunce nasytili. Jako kryt poslouží automobil a fotografování může začít. Nejčastěji se před objektivem objevuje sýkora modřinka.

Jeřábi v maďarské pustě

21. října 2014 v 11:22 jeřábi

Po dvou letech opět čekám na pozorovací věži v maďarské pustě nedaleko Tiszacsege na večerní přílet jeřábů na nocoviště. Tolik jsem se na to těšil a už je to tady. Jsem zde s kamarády z birderského Klubu 300. Tisíce jedinců jeřába popelavého (Grus grus) se zde v oblasti Hortobágy shromažďují při cestě ze Skandinávie na zimoviště. Asi hodinu před setměním přilétají první hejna. Míjejí naše stanoviště, někteří se mu vyhýbají a všichni ptáci pokračují ke dva kilometry vzdálenému rybníku Kondáš, na němž stráví noc. Najednou se pod mraky těsně nad zemí objeví zapadající slunce. To už kolem nás letí jedno velké jeřábí hejno za druhým. Už nekličkují, prolétají nám přímo nad hlavami a všude je slyšet jejich křik. Slunce pomalu mizí za obzorem, ale jeřábů neubývá. Valí se na nás další hejna až do úplného setmění. Celkový počet jeřábů jsme odhadli na 120 tisíc.

Neposední králíčci

13. října 2014 v 21:52 pozorování ptáků
Na internetu sleduji, jak přes naše území protahují králíčci. Tak jsem se vydal na jednu lokalitu u Struhařova nedaleko Prahy, kde jsem tento druh fotografoval loni. Jedná se o okraj smrkového lesa, který byl loni králíčků plný. Letos jsem vyrazil brzy ráno. Po příjezdu na lokalitu jsem pustil hlas králíčka obecného z mobilu a čekal jsem, co se bude dít. První dvě až tři minuty se nedělo nic. Už jsem si myslel, že zvuk z mého telefonu je slabý, když se na smrčku přede mnou začala třást větvička a najednou z ní vykouknul králíček obecný (Regulus regulus). A za ním další! Takže letos to půjde také.

Opět na ledňáčka

12. října 2014 v 0:06 ledňáček
Hladina Cidliny nad Žehuňským rybníkem je před výlovem snížená a jsou zde zajímavé mělčiny s rybkami. To většinou přiláká ledňáčky. A tak jsem byl už od svítání ukrytý v rákosí u řeky. Ani jsem na ledňáčka nemusel dlouho čekat. Zanedlouho usedl na větev přede mnou a pozoroval život pod vodou.