Letní pohoda u Žehuňáku

10. srpna 2014 v 21:40 |  kroužkování
Žehuňský rybník, o kterém si myslím, že ho znám dost dobře, mě pokaždé dokáže něčím překvapit a potěšit. Tentokrát jsem u něj prožil hezký letní týden s přáteli kroužkovateli a o zážitky nebyla nouze.První den byl ve znamení sýkořic. Chytaly se i opakovaně a převážně se jednalo o mladé jedince. Mohl jsem si tak zblízka nastudovat rozdíly mezi mladým samečkem a samičkou a dospělými. Po jejich vypuštění jsem ještě dlouho slyšel, jak se ozývají z rákosí.

V sítích také často uvízl ledňáček. Znám ho dobře z Cidlinských břehů, kde na něj čekám ukryt v porostu. Zde to byli ptáci letci, kteří od hnízdiště pod hrází podnikali dlouhé cesty podél pobřeží celého rybníka. Ledňáček je vždy oživením při kroužkování a dokáže přítomné opravdu nadchnout svou krásou a jedinečností. Je to pták, kterého dobře znám, ale vždy se na něj dokážu dlouho s úžasem dívat.

Opět jsme odchytli rákosníka obecného s maďarským kroužkem, o kterém jsem psal na jaře v domnění, že jedná o ptáka z pobaltské populace. Protože byl chycen i nyní v srpnu na téže lokalitě a neměl žádnou tučnost, tedy nebyl ještě připraven na tah, jedná se zřejmě o zdejšího hnízdivce. Pták má kroužek s číslem BUDAPEST K345148 a byl okroužkován 29. 7. 2013 v maďarském Nádasdladány nedaleko Balatonu. Letos byl 3. 8. 2014 chycen ještě u Žehuňského rybníka. Proč ale pro svůj tah používá cestu přes Maďarsko, kterou čeští rákosníci obecní nelétají, to nevíme. Každopádně jsme upřesnili prozatímní znalosti o tomto zajímavém jedinci a možných tahových trasách druhu. Pro tyto informace se ostatně kroužkování provádí.

Zpestřením akce byla i návštěva Luboše Vaňka ze stanice pro zraněné živočichy, který přivezl uzdraveného výra k vypuštění do volné přírody. Výr samozřejmě nejprve dostal kroužek a zanedlouho už letěl směrem do Žehuňské obory.

Idylka u sítí a v táboře je pouze zdánlivá. Kontroly sítí se musí provádět pravidelně, k některým liniím to bylo dost daleko a někdy slunce opravdu pěkně pálilo. Práce byl vždy dostatek a zejména mladí pomocníci měli vždy co dělat. Někdy se člověk opravdu nadřel. To když například vpodvečer do sítí, které jsme nestačili včas vykasat, padlo hejno břehulí. Ale s tím se musí počítat. Nakonec se společně vše zvládlo a každý si letní pohodu u Žehuňáku užil po svém.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | Web | 14. srpna 2014 v 16:02 | Reagovat

Fascinující studium migrace ptáků a opět naprosto luxusní detailní fotografie ptáků. Vůbec nechápu, jak se může povést něco tak těkavého, jako je malé ptáčisko, takhle vyfotit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama