Moták lužní

30. července 2014 v 17:11 |  pozorování ptáků
Před týdnem v okolí Poděbrad dokončili hnízdění motáci lužní (Circus pygargus). Všechna hnízda byla v pšeničných polích a tak se vlastně jednalo o závod, co bude dříve, zda vylétlá mláďata nebo žně. Nakonec snad všechno dobře dopadlo a dnes již mladí ptáci létají nad posečenými lány.Když ještě rodiče krmili mláďata na hnízdě, seděl jsem několikrát nad jedním polem s výhledem do kraje. Pode mnou poletovala samice a občas varovala potomky a někdy se objevil i samec, který sháněl potravu.

Moták lužní je dravec zimující v Africe. U nás zakládá hnízdo v nížinách ve vysokých porostech, v posledních letech stále častěji v obilných polích z důvodu nedostatku jiného vhodného prostředí. Je štíhlejší než ostatní motáci, má dlouhá úzká křídla a elegantní způsob letu.

Samci se od příbuzných druhů odlišují především výrazným černým pruhem na svrchní straně křídel.

Po vylétnutí z hnízda se mladí ptáci většinou proháněli nad posečeným polem nebo odpočívali na větvích okrajových keřů. Rodiče je často svolávali a tak bylo možno občas pozorovat skupinku dvou starých a tří mladých ptáků. Jako potrava slouží motáku lužnímu drobní savci a malí ptáci.

Přestože jsem se ještě před rozedněním ukryl mezi balíky slámy, motáci se fotografovali jen stěží, neboť jsou velmi pohybliví a ostražití. Občas přelétli nade mnou, ale většinou jsem je fotil zdálky. Na displeji jsem pak za nimi viděl siluetu poděbradských skláren a zámecké věže. Zajímavé pohledy. Díky hledání luňáků jsem v polích kolem Poděbrad poznal nová zákoutí i vyhlídkové body, které určitě využiji například při pozorování podzimního ptačího tahu.

To zajíc, který se těsně po východu slunce objevil těsně přede mnou, se fotografoval jednodušeji. Seděl a koukal a fotografování nijak neztěžoval. I na obyčejném posekaném poli je co pozorovat.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 30. července 2014 v 17:48 | Reagovat

Ušák je super!

2 Sonča Sonča | E-mail | Web | 30. července 2014 v 18:45 | Reagovat

Nádherné fotky.. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama