Červen 2014

Ťuhýk obecný

30. června 2014 v 20:39 pozorování ptáků
Víkend na Znojemsku mi přinesl mimo jiné i zajímavé setkání s rodinkou ťuhýka obecného (Lanius collurio). Nejprve jsem spatřil samečka v šípkovém keři u třešňové aleje. Proostřil jsem na něj skrz listí a po pořízení fotografie jsem viděl, že kromě něho tam jsou ještě další členové jeho rodiny.

Ráno s kulíky

24. června 2014 v 16:52 bahňáci
Obyčejná malá a vysychající louže v poli kousek za městem byla včera ráno dějištěm událostí, které jsem sledoval z polohy vleže. Již ve čtvrt na pět ráno uléhám na karimatku a přikrývám se maskovací sítí. Následující tři hodiny budu muset vydržet v poloze ležícího střelce. Před pátou hodinou vychází slunce a zalévá louži přede mnou červení, která postupně přechází do dalších odstínů letního rána. To zde již pobíhají dva kulíci říční (Charadrius dubius) a jejich dvě mláďata, která se zde u obyčejné kaluže na okraji pšeničného pole narodila.

Za bájným kvesalem

18. června 2014 v 9:25 cesty za ptáky

Na mé letošní cestě po Kostarice jsem nefotografoval pouze kolibříky, ale snažil jsem se objevit i další vzácné obyvatele mlžných horských lesů. Nejvíce jsem si přál spatřit a vyfotit i posvátného ptáka kvesala chocholatého (Pharomachrus mocinno), který je hrdinou mnoha indiánských legend a symbolem svobody indiánů ve střední Americe. Některé země, jako například Guatemala, mají dokonce kvesala ve svém znaku. Úbytek těchto vzácných ptáků způsobuje zejména kácení horských mlžných pralesů.

Střevíčník pantoflíček

2. června 2014 v 20:51 kytky
Květen a červen jsou měsíce kvetení evropských orchidejí. Mezi všemi druhy této atraktivní čeledi určitě vyniká střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus). Každoročně navštěvuji jednu lokalitu s jeho výskytem u nás v Polabí. Před týdnem jsem už zdálky viděl velký kvetoucí trs s 21 květy. Takový exemplář člověka potěší.