Strakapoudi krmí

19. května 2014 v 21:32 |  hnízdění

V krásném dubovém lese hnízdí v dutině strakapoudi velcí (Dendrocopos major). Zamaskoval jsem se poblíž hnízda a čekal jsem na přílet rodičů. Nenechali na sebe dlouho čekat. Nějaký čas nedůvěřivě polétávali kolem hnízdního stromu, ale za pět minut už bylo vše v pořádku a strakapoudi zalézali do dutiny s krmením pro mláďata. Ta se hlasitě ozývala z dutiny, ale kolik jich tam je, to zatím ještě nevím. V následujícím týdnu mě čeká zajímavé pozorování.


Každých pět minut se jeden z rodičů objeví u hnízda a buď rovnou nebo po krátké zastávce zalétne dovnitř dutiny. Tam nakrmí mladé a ven vyletí s odpadem v zobáku. Sameček se zpočátku ostýchal a před vletem do dutiny chvíli vyčkával v její blízkosti. Samička byla odvážnější a vždy přilétla přímo k otvoru do dutiny a dívala se dovnitř. Za hodinu už takovýmto způsobem přistávali u hnízda oba.

Strakapoudi přinášejí mláďatům různý hmyz. Zřetelně jsem v zobáku několikrát viděl malé zelené housenky, snad obaleče dubového. Potravu strakapoudi sbírají v okolí hnízda, většinou do dvou set metrů. Několikrát jsem je při shánění potravy pro mláďata viděl za sebou někde blízko na větvích, jak prohledávají kůru. Jejich význam pro zdraví lesa je nesporný.

Pokoušel jsem se odhadnout, kdy dospělý pták vylétne po krmení z dutiny, abych je mohl při této akci vyfotit. Většinou oba nejprve vyhlédli z hnízda, chvíli se rozhlíželi a pak najednou rychle odlétli. Vystihnout tento start se málokdy podaří, neboť nic nenasvědčuje tomu, že teď nastane ten pravý okamžik.

Většinou jsem to jen tak zkusil nebo jsem stisknul spoušť dopředu a nechal ji běžet. Vzniklé snímky zachycovaly strakapouda v různé vzdálenosti od ústí dutiny. Je to dobrý sport fotit takovéto letovky, člověk se rozhodně nenudí.

Ani na přílet dospělých jsem se nemohl dopředu připravit. Dalo se to pouze předpokládat, ale ptáci se u dutiny objevovali najednou bez varování, ale dovnitř nijak nespěchali. Za tři hodiny pozorování jsem toho o příletech a odletech strakapoudích rodičů věděl docela dost.

Neustále se mi ale zdálo, že štěbetání mláďat slyším i odjinud, než ze sledované dutiny. A tak jsem na závěr zkontroloval i stromy za mnou. Jaké bylo mé překvapení, když jsem celkem bez problémů asi padesát metrů od hnízda strakapouda velkého objevil dutinu, z níž se také ozývalo žadonění mláďat a kam právě přinášeli potravu dva strakapoudi prostřední (Dendrocopos medius). Tak to bude příští týden opravdu zajímavé.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama