Opět u strakapoudů

26. května 2014 v 9:05 |  hnízdění

Po pěti dnech jsem opět navštívil místo se strakapoudími hnízdy. Již zdáli jsem slyšel žadonění mláďat z obou hnízd. Hlavičky s velkou červenou čepičkou občas vykukovaly z dutin, aby zjistily, kde se toulají jejich rodiče s potravou. Už moc nechybí a krmení bude u konce.


V hnízdě strakapouda velkého je asi jen jedno mládě a krmí ho pouze samička. Sameček buď padl při plnění povinností anebo se už někde připravuje na druhé hnízdění. Samička přilétla v průměru každé čtyři minuty a bez obav nenasytnému mláděti vsunula do zobáčku porci tučných housenek a jiného hmyzu. Přesto, že krmí už dlouho, stále vyhledává potravu na větvích nejbližších stromů. Je vidět, jak je dubový les na jaře úživný.

To strakapoudi prostřední o několik desítek metrů dále byli opatrnější. Mláďata je volala tak, že tomu nešlo odolat, ale staří se vždy nejprve zastavili na kmeni stromu nad dutinou. Chvíli se ozývali a pak se nenápadně posunuli k dutině. Zde už byl nastaven otevřený zobák a krmení proběhlo velmi rychle.

Přesto nebyl problém zachytit tento okamžik, protože se připravoval dlouho dopředu. Porce v zobáku rodiče byla vždy pořádná. Dost mi to vrtalo v hlavě, protože rodiče létali za potravou přibližně na stejné stromy, jako samička strakapouda velkého, ale zřejmě nesbírají úplně stejnou potravu. Nebo je ten les prostě uživí všechny. Vzhledem k tomu, že mi na hlavu občas spadla nějaká housenka obaleče z koruny stromu, pod kterým jsem byl schován, bylo jasné, že potravy je nyní dostatek.

Po krmení si dospělý strakapoud prostřední chvíli odpočinul vedle dutiny a hned zase letěl dál. Je to dřina starat se o mladé, ale je to tak v pořádku. Tři hodiny strávené uprostřed lesa mezi strakapoudy mě nabily novou energií a spokojeně jsem odjížděl za svými povinnostmi.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 harrison harrison | Web | 17. června 2015 v 20:15 | Reagovat

smutný :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama