Kroužkování u Žehuňského rybníka

11. května 2014 v 21:58 |  kroužkování
V uplynulém týdnu jsem strávil čtyři dny s kroužkovateli u Žehuňského rybníka. Sítě byly natažené v rákosinách a též v okolních křovinách. Počasí nebylo nejlepší, vítr a déšť několikrát tuto akci přerušily, ale potenciál této lokality je velký. Měl jsem tak možnost si několikrát zblízka pořádně prohlédnout některé ptačí druhy a seznámit se s nimi lépe, než pouze prostřednictvím dalekohledu.


Kolikrát jste měli možnost prohlédnout si zblízka cvrčilku zelenou? Pokaždé, když ji takto zkoumám před vypuštěním na svobodu, žasnu, jaký je to krásný a elegantní pták.

Jedním z velkých lákadel pro pozorovatele i kroužkovatele je na Žehuňském rybníku slavík modráček. Je to prostě klenot, který se ukrývá v rákosí a pouze občas se naskytne možnost ho spatřit. Natož ho držet v ruce! Samečkové modráčka se občas ozvali z rákosí a my jsme dobře monitorovali, kolik jich zde je a kde se zdržují. Jejich nález v odchytové síti vždy způsobil lehké vzrušení, které provází neobyčejné nálezy.

Rozsáhlé rákosové porosty Žehuňského rybníka ukrývají dostatek překvapení pro vytrvalého pozorovatele i pro chytače a kroužkovatele. Kypí zde bohatý život a díky dosud probíhajícímu ptačímu tahu se zde občas objeví i zajímavý pták, který dokládá a mapuje tahové cesty.

Takovým zajímavým úlovkem byl například rákosník obecný s kroužkem s nápisem Budapest, který mu byl nasazen někde v Maďarsku. Snad se jednalo o ptáka z populace ve východním Pobaltí, která táhne přes Maďarsko. Zpět na hnízdiště se tento jedinec z různých důvodů vydal přes nás a byl zachycen v kroužkovatelské síti a jeho tahová cesta zdokumentována.

Do severní Skandinávie míří ze zimoviště rasa konipasa lučního ssp. thunbergi s tmavším dvouodstínovým zbarvením na hlavě a kolem očí bez bílé pásky nad okem. Jeho zaznamenání na našem území je vždy vzácnou zajímavostí. Stejně tak zde při jarním kroužkování byl tento jedinec, který se rozhodl při své cestě na sever Evropy proletět rákosím u Žehuňského rybníka, středem zájmu všech zúčastněných.

Jednou večer už jsem byl na cestě domů, když mi přátelé zavolali, že právě ze sítě u pobřežních křovin vyndali strnada zahradního. Samozřejmě jsem se otočil a řídil auto zpět k odchytovému stanovišti. Chycený skvost už byl podrobován detailnímu zkoumání a spouště fotoaparátů cvakaly o sto šest. Taková vzácnost se nevidí často a je odměnou za vytrvalou celodenní námahu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 herself herself | Web | 9. září 2016 v 2:39 | Reagovat

konsolidace půjček bez registru 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama