Zahrada kolibříků La Paz

10. dubna 2014 v 22:30 |  kolibříci

Stále zpracovávám fotky a zážitky z mého únorového výletu za kolibříky do Kostariky. Mezi nezapomenutelné patří také dva dny strávené v zahradě kolibříků La Paz pod sopkou Poás nedaleko hlavního města San José. Jedná se sice o uzavřený park, do kterého se platí vstupné, ovšem kolibříci, kteří jsou zde v okolí pítek připraveni k focení, jsou z volné přírody. Nikdo je zde nedrží a přilétají sem dobrovolně stejně, jako u mě doma naši ptáci přilétají na krmítko. Zde v zahradě La Paz jsem si nacvičoval fotografování těchto nádherných tvorů, než jsem se za nimi vydal do divoké přírody Kostariky. Zde se mi také podařilo pořídit tuto úvodní fotografii, na níž je kolibřík rezavoocasý (Amazilia tzacatl). Tento druh není vzácný, žije téměř na celém území Kostariky a často přilétá na pítka s cukrovou vodou. Zde v dopoledním slunci zářil všemi barvami.


Jeden z nejkrásnějších kolibříků Kostariky je podle mě určitě kolibřík fialkový (Campylopterus hemileucurus). Je to velký, až 15 cm dlouhý pták, který často přilétal ke krmítkům, právě v zahradě La Paz. Jeho fotky už jsem znal z internetu, kde mě připadal zajímavý, ale mé první setkání s ním předčilo všechna očekávání. Nádherný a nápadný modrofialový kolibřík s výrazným bílým ocasem se okamžitě odlišoval od ostatních druhů poletujících kolem mě. V Kostarice se vyskytuje většinou jen v horách na okrajích mlžných lesů. Na předchozím i následujícím snímku stojí na květu banánovníku, který s oblibou navštěvoval a na rozdíl od ostatních menších druhů, které vždy sály za letu, si občas na velkém květu udělal pohodlí. Nikdy mě nepřestalo bavit ho fotografovat.

Úžasný kovový lesk peří kolibříků ukazuje následující foto kolibříka měděnohlavého (Elvira cupreiceps). Je to kostarický endemit, který se vyskytuje pouze v úzkém pásu v nižších partiích pohoří Cordillera de Talamanca v severozápadní části Kostariky. Na první pohled není nijak nápadný, ale na fotografii můžeme pozorovat kovový lesk a barvoměnu jeho peří.

Mezi vzácnější návštěvníky zahrady patří kolibřík ploskoocasý (Discosura conversii). Je to malý druh s výraznou bílou páskou a sameček má dlouhý nápadný ocas. Tento kolibřík se objevoval náhle a u zdroje potravy se zdržel pouze chvíli. Vyskytuje se rovněž pouze v úzkém pruhu kostarických Kordiller v SV části. Navštěvuje keře s menšími květy, často ho spatříme v zahradách. Zde v La Paz jsem ho fotografoval u pítka i na květu.

Zahradu La Paz doporučuji všem návštěvníkům Kostariky, kteří se zajímají o kolibříky. Nachází se asi 40 km severně od San José a informace naleznete zde: http://www.waterfallgardens.com Vhodné blízké ubytování je například zde: http://www.tiquicialodge.com/ 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama