Moravský víkend

14. dubna 2014 v 12:44 |  pozorování ptáků

Když chci vidět nějaké nové druhy ptáků, zajedu na jižní Moravu. Je to tam snazší. Více druhů, snadné pozorování, záznamy v birdlistu přibývají jaksi rychleji. O víkendu jsem dvakrát brzy ráno vítal vycházející slunce u rybníku Nesyt. Je to mé oblíbené místo. Na místě zvaném Pláž, kde je dnes nová pozorovatelna, jsem pozoroval ptáky už zamlada. Kolikrát jsem zde byl, už se nedá spočítat. Ani dnes mě místo nezklamalo. Vycházející slunce barví prostor do červena a přede mnou už pilně probírá bentos z rybničního dna čtveřice tenkozobců opačných. S nimi se v mělké vodě nacházejí lžičák, čírky modré a obecné, vodouši bahenní, šedí a jeden kropenatý a spousta racků chechtavých. Z křovin přede mnou nesměle zpívá slavík a zdáli od Sedlce se ozývá kukačka. Letos ji slyším poprvé. Krásné ráno. Sem se budu vždy rád vracet. Když jedu zpět do Hlohovce, pod hrází Nesytu přibrzdím, abych se podíval, zda zde jsou, jako téměř pokaždé, kvakoši. Ano, jeden sedí na větvi a hledí do vody. Je to tady taková jistota.


Hladiny Lednických rybníků jsou plné ptáků. Zejména na Hlohoveckém u hráze se to hemží chocholačkami, poláky velkými, roháči a nápadné jsou zde zrzohlávky rudozobé. Až neskutečně barevné, jako by patřily spíše někam do tropů. Samci mají oranžové a červené hlavy a místo zobáku mrkev. Je jich tady přede mnou přes padesát. Typický jarní prvek Lednických rybníků.

Odpoledne už jsem u Záhlinických rybníků u Hulína. Je to sice daleká zajížďka, ale mám zde možnost pozorovat volavku rusohlavou, která je u nás velkou vzácností. Před tím byla podle serveru Birds.cz pozorována na podzim v roce 2011 v Pojizeří, na jaře 2010 na Českobudějovicku, v říjnu 1983 v Dolních Věstonicích a v říjnu 1972 v Hlohovci na Prostředním rybníku. Zpráva o tomto vzácném výskytu už projela internetem a tak zde potkávám pestrý výběr birdwatcherů. Volavka se nejprve procházela mezi hovězím dobytkem na pastvině. Vypadalo to jako ve Španělsku, kde jsem ji takto pozoroval. Potom přelétla do ohrady s ovcemi a zde vytrvala až do té doby, než ji vyplašil peloton pestrobarevných a řvoucích cyklistů opět dozadu ke kravám. Zajímavé pozorování. Kdy se to zase bude opakovat? Bylo to skoro stejně zajímavé, jako pozorování života v sousedním polovypuštěném Němčickém rybníku. Kulíci, vodouši, čírky, bekasiny, rackové a orlovec. Ještě, že jsem sem zajel! Původně se mi moc nechtělo.

Druhý den dopoledne jsem po Nesytu zajel k Mutěnickým rybníkům. Co mě zde kromě jiných pozoruhodností fascinuje, je ostrůvek z hnízdní kolonií racků chechtavých na rybníku Třetí Zbrod. Kolik takových kolonií pamatuji ze svého mládí a dnes už jsou vzácností! A to se jedná o obyčejného racka chechtavého. Zde však bylo patřičně živo. Rackové se překřikují, každou chvíli se zvednou a přeletí a mezi tím obhajují svůj hnízdní okrsek. Projížděl jsem kolonii pečlivě stativovým dalekohledem, až jsem po čase našel, co jsem přijel hledat. Kousek pod vrcholem svahu na ostrůvku obhajovali své hnízdo dva rackové černohlaví. Poznal jsem je hned. Byli trochu statnější, hlava s tmavší a rozsáhlejší černou kápí a červenější zobák, který vynikal i z delší vzdálenosti. Byli zde loni, jsou i letos. Tak to je dobře. Svou moravskou misi jsem pěkně zakončil a mohl jsem sednout do auta a odjíždět zpět k domovu do Polabí. Hned zítra ráno vyrazím prozkoumat břehy Žehuňského rybníka. Jestlipak to tam bude jako u Nesytu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Natas Natas | Web | 14. dubna 2014 v 16:58 | Reagovat

Pěkné snímky. Moravu mám ráda, ve městě se tohle nevidí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama