Kulík říční

22. dubna 2014 v 19:11 |  bahňáci
V posledním měsíci jsem několikrát brzy ráno ležel na karimatce u polní louže v Dymokurech. Fotografoval jsem zde četné ptáky, kteří pohostinnost tohoto biotopu využívali. Patřili mezi ně vodouš rudonohý, vodouš tmavý, vodouš bahenní, vodouš kropenatý, jespák bojovný, čejka obecná a nejčastěji kulík říční. Několik párů tohoto drobného druhu se zde rozhodlo zahnízdit. Zamaskován sítí v poloze vleže jsem sledoval jejich chování. Asi tak po hodině kulíci ztratili ostych a často pobíhali přímo před mým foťákem. Po dvou až třech hodinách ležení na břiše jsem se sice jen ztěžka zvedal, ale obsah paměťové karty mi většinou vše vynahradil.


Okraje jednotlivých částí rozsáhlé kaluže zpestřovaly koberce drobných kvetoucích rostlin. Kulík se v nich často ztratil z dohledu. Zato čejka se s kvetoucí kulisou vždy dobře doplňovala.


Kulík říční v Čechách pravidelně hnízdí převážně v nižších polohách. Hnízdním prostředím jsou písčité a štěrkovité břehy mělkých vod. Hnízdí rovněž na bahnitých dnech vypuštěných rybníků, v poslední době stále častěji na polích v řídkých polních kulturách, především při jejich okrajích. Tah našich populací vede jižním směrem přes Itálii do afrických zimovišť, část ptáků může zůstat zimovat již ve Středomoří. Párování jedinců pro páření probíhá již časně po příletu ze zimoviště. Hnízdo bývá většinou na sušším vyvýšeném místě bez vegetace a je tvořeno jen malou jamkou vyhloubenou v zemi a spoře vystlanou materiálem z nejbližšího okolí. Snůška je tvořena téměř vždy čtyřmi vejci. Kulík říční sbírá potravu na zemi, v zemi i na okraji vody. Jsou to především různé druhy hmyzu a jeho larvy, dále měkkýši, pavouci a korýši.

Kulík říční je malý, čile pobíhající pták. Od podobného kulíka písečného, kterého na našich bahnech a loužích můžeme rovněž zahlédnout, se zejména liší menší velikostí a výrazným žlutým kroužkem okolo oka. Je nápadný také svým výrazným voláním. Na zmíněné polní louži byl nejaktivnějším druhem, který často přelétával z místa na místo. Přesto bylo patrné, že kulíci na louži již mají svá teritoria, která si hájí. Nevím, jak dopadne hnízdění, protože při něm bývají velké ztráty a přeji kulíkům hodně štěstí.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 22. dubna 2014 v 21:08 | Reagovat

Ta poslední je parádní, nádherné barvy.

2 blogosvet blogosvet | Web | 27. dubna 2014 v 18:38 | Reagovat

Ahojky, krásné fotky! Dám odkaz do pondělního Infokoutku :-) Přeju hodně štěstí!
Sussanah

PS: na tvůj blog chodím moc ráda :-)

3 Drak Drak | Web | 11. května 2014 v 16:28 | Reagovat

kulík je fešák!
a čejce to mezi květinami sluší...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama