Duben 2014

Kulík říční

22. dubna 2014 v 19:11 bahňáci
V posledním měsíci jsem několikrát brzy ráno ležel na karimatce u polní louže v Dymokurech. Fotografoval jsem zde četné ptáky, kteří pohostinnost tohoto biotopu využívali. Patřili mezi ně vodouš rudonohý, vodouš tmavý, vodouš bahenní, vodouš kropenatý, jespák bojovný, čejka obecná a nejčastěji kulík říční. Několik párů tohoto drobného druhu se zde rozhodlo zahnízdit. Zamaskován sítí v poloze vleže jsem sledoval jejich chování. Asi tak po hodině kulíci ztratili ostych a často pobíhali přímo před mým foťákem. Po dvou až třech hodinách ležení na břiše jsem se sice jen ztěžka zvedal, ale obsah paměťové karty mi většinou vše vynahradil.

Moravský víkend

14. dubna 2014 v 12:44 pozorování ptáků

Když chci vidět nějaké nové druhy ptáků, zajedu na jižní Moravu. Je to tam snazší. Více druhů, snadné pozorování, záznamy v birdlistu přibývají jaksi rychleji. O víkendu jsem dvakrát brzy ráno vítal vycházející slunce u rybníku Nesyt. Je to mé oblíbené místo. Na místě zvaném Pláž, kde je dnes nová pozorovatelna, jsem pozoroval ptáky už zamlada. Kolikrát jsem zde byl, už se nedá spočítat. Ani dnes mě místo nezklamalo. Vycházející slunce barví prostor do červena a přede mnou už pilně probírá bentos z rybničního dna čtveřice tenkozobců opačných. S nimi se v mělké vodě nacházejí lžičák, čírky modré a obecné, vodouši bahenní, šedí a jeden kropenatý a spousta racků chechtavých. Z křovin přede mnou nesměle zpívá slavík a zdáli od Sedlce se ozývá kukačka. Letos ji slyším poprvé. Krásné ráno. Sem se budu vždy rád vracet. Když jedu zpět do Hlohovce, pod hrází Nesytu přibrzdím, abych se podíval, zda zde jsou, jako téměř pokaždé, kvakoši. Ano, jeden sedí na větvi a hledí do vody. Je to tady taková jistota.

Zahrada kolibříků La Paz

10. dubna 2014 v 22:30 kolibříci

Stále zpracovávám fotky a zážitky z mého únorového výletu za kolibříky do Kostariky. Mezi nezapomenutelné patří také dva dny strávené v zahradě kolibříků La Paz pod sopkou Poás nedaleko hlavního města San José. Jedná se sice o uzavřený park, do kterého se platí vstupné, ovšem kolibříci, kteří jsou zde v okolí pítek připraveni k focení, jsou z volné přírody. Nikdo je zde nedrží a přilétají sem dobrovolně stejně, jako u mě doma naši ptáci přilétají na krmítko. Zde v zahradě La Paz jsem si nacvičoval fotografování těchto nádherných tvorů, než jsem se za nimi vydal do divoké přírody Kostariky. Zde se mi také podařilo pořídit tuto úvodní fotografii, na níž je kolibřík rezavoocasý (Amazilia tzacatl). Tento druh není vzácný, žije téměř na celém území Kostariky a často přilétá na pítka s cukrovou vodou. Zde v dopoledním slunci zářil všemi barvami.