Kolibřík běločelý

11. března 2014 v 21:42 |  kolibříci
Kolibřík běločelý (Microchera albocoronata) obývá mlžné lesy a sekundární porosty v jižním Hondurasu, v horském pásu v Kostarice a v západní Panamě. Je to endemický druh, který se v přírodě nevyskytuje často a žije většinou ukrytý ve vegetaci, neboť bývá pronásledován většími druhy. Příležitost pořídit fotografie tohoto zajímavého a vzácného kolibříka jsem na své cestě Kostarikou samozřejmě nevynechal. Na základě informací získaných na internetu jsem se za ním vydal do komfortního lodge Rancho Naturalista spojeného s padesátihektarovou lesní rezervací v severovýchodní Kostarice v oblasti Cordillera de Talamanca nedaleko města Turrialba.


svítání u Rancho Naturalista

V nádherném přírodním prostředí klidného ubytování, které umožňovalo pozorovat nejrůznější ptáky kostarické přírody, jsem odpoledne viděl řadu ptačích druhů a nové druhy kolibříků, které jsem na předchozích místech nezastihl, ale kolibřík běločelý mezi nimi nebyl. Na večeři přijela manažerka lodge paní Lisa Erb, od níž jsem se dozvěděl, že tento plachý druh kolibříka se sem většinou neodváží kvůli množství větších druhů. Ale o jeden kilometr níže v zahradě u domu její matky prý je a pravidelně zalétává na kvetoucí keře.
Rancho Naturalista

Tak jsme se domluvili a druhý den ráno hned po snídani jsme vyrazili do zahrady. Zde jsme zaujali místo u fialově kvetoucího keře, v němž jsem okamžitě poznal keř, u kterého je vyfocen Ondřej Prosický ve svém článku o kolibříkovi běločelém na svém webu a věděl jsem, že jsem na správném místě. A za deset minut už jsem na květech viděl skutečného samečka kolibříka běločelého.
sameček kolibříka běločelého

Poletoval rychle z květu na květ a jen vzácně sál z okrajových květů. Navíc se květu většinou jen jakoby letmo dotknul a hned pokračoval na další. Vytušit další zastávku tohoto bystrého a malého ptáčka bylo dost těžké, ale za nějaký čas už se mi dokonce podařilo udělat nějakou fotografii.

Sameček kolibříka běločelého vyniká tmavě bronzovou barvou a sněhobílou čepičkou na hlavě. Tak vznikl anglický název Snowcap. Samička je nenápadně zalenavá a na břiše šedobílá. Na květy přede mnou zalétával také mladý sameček, který teprve přepeřoval a měl pouze část bronzového peří a část peříček na těle měl nazelenalou. To byl pro mě nový objev, o němž jsem z literatury nevěděl.

Dopoledne strávené v krásné zahradě plné kvetoucích keřů bylo vyplněno napínavým lovem vzácného kolibříka a rychle uteklo. Litoval jsem toho, že zde ještě nemůžu zůstat, ale lodge bylo na další den obsazené a my jsme měli objednané ubytování v jiné části horských mlžných lesů, kde nás čekala další skvělá pozorování. Kdyby mi den před tím někdo řekl, že si vyfotím tohoto krásného exota, moc bych mu nevěřil, ale nyní jsem ho měl. Obohacen o nové fotografie a zejména o vydatné pozorování, při němž jsem se seznámil se způsobem života tohoto vzácného tvora, jsem odjížděl vstříc dalším kostarickým dobrodružstvím.
samička kolibříka běločelého

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama