Březen 2014

Žáby namodro

25. března 2014 v 12:22 žáby
Za modrými žábami jsem se letos nevydal na dalekou jižní Moravu, jako v několika předchozích letech, ale zajel jsem čtyřicet kilometrů k jednomu rybníku na Jičínsku. O zdejší populaci vím asi tři roky, ale zatím se mi nepodařilo přijet sem v pravý čas. Letos mi zavolal kamarád Jirka, že skokani se páří. Tak jsem jel. Hned po příjezdu jsem viděl, že jsem zde měl být už předevčírem, samečci nebyli už tak intenzivně modří a mělčina už byla plná snůšek.

V kostarickém horském lese

23. března 2014 v 22:32 kolibříci
Mlžný les je tropický stálezelený les charakteristický závojem mlhy či pokryvem nízké oblačnosti. Takovéto lesy pokrývají v Kostarice horský hřeben Kordiller táhnoucí se podélně přes celé území státu. Při letošním kostarickém výletu jsme v jejich nejvyšší lesnaté části Cerro de la Muerte poblíž obce Sur odbočili na 70. kilometru z panamerické magistrály a ubytovali jsme se v kempu s chatkami Mirador de Quetzales. Bylo to nádherné místo v nadmořské výšce 2650 metrů s výhledem do širokého okolí téměř až někam k Pacifiku. Na pokraji lesa jsme na květech a u pítka pro kolibříky sledovali řadu tropických horských druhů a při exkurzi do lesa jsme mohli poznat na vlastní oči nádheru tohoto společenstva

Bledule v dešti

17. března 2014 v 8:27 kytky
Vyrazil jsem na bledule jarní (Leucojum vernum), které každoročně na začátku jara rozkvétají v lese u Mcel. Letos se to stalo asi o týden dříve, takže už jsem rostliny zastihl v plném květu. Po dvou týdnech slunečného počasí se v sobotu zatáhla obloha a schylovalo se k dešti. Než jsem si připravil vše potřebné, začalo drobně, ale vytrvale pršet. Nastala tma, která makrofotografii moc neprospívá. Naštěstí jsem v ruce držel Canon 5D Mark II, na němž jsem mohl v klidu nastavit ISO 1600. Oblečení jsem měl terénní a tak nic nebránilo v tom, pořídit několik netradičních fotografií.

Kolibřík běločelý

11. března 2014 v 21:42 kolibříci
Kolibřík běločelý (Microchera albocoronata) obývá mlžné lesy a sekundární porosty v jižním Hondurasu, v horském pásu v Kostarice a v západní Panamě. Je to endemický druh, který se v přírodě nevyskytuje často a žije většinou ukrytý ve vegetaci, neboť bývá pronásledován většími druhy. Příležitost pořídit fotografie tohoto zajímavého a vzácného kolibříka jsem na své cestě Kostarikou samozřejmě nevynechal. Na základě informací získaných na internetu jsem se za ním vydal do komfortního lodge Rancho Naturalista spojeného s padesátihektarovou lesní rezervací v severovýchodní Kostarice v oblasti Cordillera de Talamanca nedaleko města Turrialba.

Za kolibříky do Kostariky

3. března 2014 v 22:37 kolibříci
Včera jsem se vrátil z osmidenní cesty po Kostarice, kam jsem odletěl s cílem fotografovat kolibříky. Tak dlouho jsem na stránkách českých fotografů přírody četl o fotografování těchto nádherných malých ptáků se zvláštním způsobem života, až jsem si koupil letenku a letěl. Kostarika předčila má očekávání, je to krásná země s příjemnými lidmi a spoustou přírodních parků, kde všechno funguje a člověk zde nemá žádný problém. Během mé cesty jsem navštívil čtyři lokality s výskytem kolibříků a možnostmi jejich pozorování a fotografování. Budu o nich postupně informovat v mých příspěvcích.