Říjen 2013

Králíček obecný

28. října 2013 v 19:40 pozorování ptáků
Tah králíčků obecných, našich nejmenších ptáků, probíhá právě v těchto dnech. Králíčci jsou nenápadní ptáci a jejich zpěv je tichý a pro někoho málo slyšitelný. Některé lesy jsou jich však nyní plné. Na okraji jednoho takového lesa tvořeného mladou smrčinou nedaleko Prahy jsem pověsil přehrávač a nastavil zpěv králíčka. Zanedlouho již kolem mě poletovalo asi deset malých ptáčků se žlutou skvrnou na temeni hlavy. Králíčci právě táhli.


Znovu za ledňáčkem na Cidlině

20. října 2013 v 19:18 ledňáček
Mlhavá rána fotografování moc nepřejí. Ale když přede mnou ledňáček sedí na připravené větvi, fotit musím. Čekal jsem na to dvě hodiny. Ani jsem se nenudil, protože přede mnou defilovaly volavky bílé a popelavé, lovili kormoráni a proplouvaly potápky malé. To vše bylo skvělé, ale já zde čekám hlavně na ledňáčka. A teď, když náhle sedí přede mnou, je mlha nebo obláček zakryl slunce. Mladý ledňáček poskakuje na větvi a zkoumá vodu pod sebou. Náhle konečně spatřil rybku. Vrhnul se po ní a za chvíli je s ní tady. Je to taková maličká rybička, ale ulovil jí mladý ledňáček, který se v lovu stále zdokonaluje. Nejdříve se s ní zastavil na větvi a chvíli zkoumá okolí. Já říkám, že si rybu měří.


Kormorán v akci

13. října 2013 v 20:34 pozorování ptáků
Čekal jsem u řeky na ledňáčka. Ten pouze prolétl kolem a na připravenou větev si nesedl. To ale neznamená, že nebylo co pozorovat. Najednou se přede mnou vynořil kormorán. A v zobáku měl velkou rybu! Takovou, že vypadala větší, než jsou jeho možnosti. Rychle jsem namířil foťák na ptáka snažícího se spolknout rybu a spustil jsem dávku. Ze zkušenosti jsem věděl, že to nebude trvat tak dlouho, jak by se na první pohled zdálo.


Mladí ledňáčci na Cidlině

6. října 2013 v 20:33 ledňáček
Na konci léta se po Cidlině rozletí noví mladí ledňáčci a osídlí zatím neobsazené úseky řeky. V místech, kde před měsícem nebyli ledňáčci k vidění, je najednou živo. V sobotu jsem se na takovém místě schoval do nového krytu a čekal jsem, zda se některý mladý pták na chvíli zastaví na připravené větvi. Kolem mě prolétávali tři ledňáčci, ale větev před krytem zůstávala stále prázdná. Ledňáček se bez problémů zastaví i na stéble rákosu a odsud obhlíží terén a nové úlovky. Naštěstí zde bylo co k pozorování. Například volavky bílé, které přelétly za porostem rákosu.


Na Šumavě s Olympusem TG-2

2. října 2013 v 14:45 krajina
Společnost Olympus mně zapůjčila k vyzkoušení nový digitální kompakt Stylus TG-2. Víkendový výlet na Šumavu se nabízel, abych zde přístroj vyzkoušel přímo v terénu. Foťák je skladný, lehký, vejde se pohodlně do kapsy. Ovládání je intuitivní a jednoduché, i když nabízí dost různých funkcí. Pro mě, který je zvyklý s sebou tahat velké zrcadlovky s těžkými objektivy, je to nezvyk. Samozřejmě, že zrcadlovku s dokonalým objektivem tento kompakt nenahradí, ale ne každý chce fotit ptáky jako já a i vyspělejší fotografové potřebují občas něco zdokumentovat, aniž by museli hned vybalovat všechno z fotobatohu.