Za ptáky na Moravu

9. září 2013 v 21:03 |  pozorování ptáků
V neděli jsem vyrazil na setkání pozorovatelů ptáků u Hulína, kde se na polích s dostatkem potravy shromažďují především táhnoucí dravci. Čas a místo srazu byly stanoveny "na ráno u dvou stříbrných smrků u Němčic". A tak jako zkušený birdwatcher jsem vstal v půl čtvrté a sedl do auta. V sedm hodin jsem už stál na stanovišti za stativovým dalekohledem a prohlížel jsem si čtyři mladé poštolky rudonohé, které nedaleko ode mne posedávaly na rostlinách a lovily hmyz na zemi. Pak jsem zdokumentoval raroha velkého na nedalekém elektrickém stožáru a pozoroval mladého motáka lužního přeletujícího nad polem. V osm hodin začali přijíždět první kolegové, kteří si trochu přivstali, aby toho viděli víc.


Pokud si někdo chce opravdu užít pozorování ptactva, tak cesta na Moravu je občas nutností. Ve zdejších tahových koridorech probíhá předváděčka zajímavých druhů ve velkém a to nejen co do počtu pozorovaných druhů, ale i počtu jedinců. Několik desítek motáků pochopů, kteří nad polem neustále vyhledávali potravu, je malým příkladem. Přes cestu každou chvíli přeběhl hraboš, takže potravy je zde zřejmě dostatek. Kromě dravců zde na svou příležitost čekali též krkavci a prohledávali pole.

V přehledu pozorovaných druhů nechybí ani luňák hnědý a červený, orel mořský a pěkné zpestření dopoledního pozorování káně bělochvostá. Tu jsme zahlédli na chvíli, jak zakroužila nad remízkem společně s ostatními káňemi a pak zmizela. Až později jsme ji objevili v dálce na stohu, jak se rozhlíží po krajině. Fotka pořízená při krátkém přeletu však ptáka určuje jasně. Mnozí pozorovatelé si tak obohatili svůj letošní birdlist.

V poledne jsem se s několika účastníky přesunul k Záhlinicím a podnikli jsme krátkou vycházku ke Svárovskému rybníku, kde se měli zdržovat čtyři kormoráni malí. Sice jsme vyslechli pochybnosti, zda po včerejší myslivecké kanonádě tam kormoráni ještě budou, ale přesvědčení, že dostatek potravy je tam přeci jen udrží, se ukázalo jako správné. Po cestě podél říčky Rusavy a překonání drobných překážek jsem najednou stál naproti dvěma jedincům kormorána malého, kteří se sušili na uschlé větvi dvacet metrů přede mnou. Tak ty jsem letos také ještě neviděl.

Vyvrcholení mé moravské mise nastalo odpoledne, kdy jsme už jen ve dvojici se zkušeným birdwatcherem Zdeňkem Němečkem zajeli ke známému mokřadu Bašnov. Nejprve jsme pozorovali chřástaly postupně prchající do rákosí a počítali jsme jespáky bojovné na mělčině.

Když jsme jespáky konečně vyplašili, zaměřili jsme naši pozornost na dvě polní louže za námi. Přítomnost jespáka křivozobého jsme zjistili letmým pohledem do dalekohledu a další bahňáky v louži jsme pouze tušili. Osvědčené pravidlo fotografa ptáků velí lehnout si na zem a pak se nenápadně s přestávkami přibližovat. Pohled na dvě plazící se těla musel být pro řidiče ze sousední silnice dost veselý, ale nám se podařilo doplazit se až na okraj louže. Stejně to nebylo dost blízko, ale stačilo to na zjištění, že jespáci křivozobí jsou čtyři a s nimi sedí na ostrůvku ještě dvě bekasíny otavní.

Protože jsme dolezli až na okraj bahna a dávky z našich foťáků již byly vystřeleny, pomalu jsme si sedli. Těsně vedle mě se zvedli další jespáci, o kterých jsem vůbec nevěděl, přestože jsem ležel téměř u nich. Jak jsou ti ptáci pěkně maskováni! Tak ještě rychle vyfotit v letu a pak už jen očistit oděv a prohlédnout, co se zaznamenalo na paměťových kartách.
Jespáci se na místo po chvíli vrátili, ale mě ještě čekala dlouhá cesta domů. Při řízení po přepychové moravské dálnici z Kroměříže jsem si ještě dlouho přehrával všechny ty události ze dne nabitého zážitky ve společnosti nadšených kolegů. Tak Zdeňku ještě jednou díky za kvalitní průvodcovské služby. Zanedlouho se tam u vás určitě zase objevím.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dalekohled Dalekohled | E-mail | Web | 26. září 2013 v 17:35 | Reagovat

Krásné fotky, patří do Vaší výbavy i pozorovací dalekohled,jaký?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama