Na Rozkoši

27. září 2013 v 19:41 |  bahňáci
Prší. Stěrače v autě pracují naplno. Jedu k severovýchodu, protože tam předpověď věští večer roztrhání oblačnosti. Vodní nádrž Rozkoš u České Skalice má nyní sníženou hladinu a tak podél břehů je dostatek prostoru pro táhnoucí bahňáky. Jejich putování ze severu na jih sice už pomalu končí, ale rozlehlá Rozkoš je přitahuje a tak je naděje na zajímavé pozorování a focení. Po hodině cesty se obloha vyjasňuje a nad Rozkoší mě vítá kousek modré oblohy. To je dobře, že jsem tady. Hned zkraje vidím mladou potápku rudokrkou. Tento u nás vzácný pták se zde zastavil na své severojižní cestě a už měsíc zde odpočívá.Po dokonalé prohlídce břehů, kdy jsem viděl pouze jednoho orlovce nesoucího si ulovenou rybu a hejna konipasů, mířím k východnímu břehu. Z dálky pozoruji hejnko malých bahňáků, asi jespáků, které poletuje nad obnaženým dnem. Slunce zanedlouho zapadne. Nastává chvíle nejlepšího večerního světla.

Pomalu se blížím k ptákům pobíhajícím na břehu a čile sbírajícím potravu. Občas popoletí pár metrů a zase se věnují sběru. Asi neuletí. Osamoceného rybáře nedaleko se také nebojí. Jsou to mladí ptáci z dálného severu, kteří zatím nemají špatné zkušenosti s člověkem. Kousek od vody si lehám na zem. Rybář se zdálky usmívá a se zájmem mě pozoruje. Ptáci cupitají přímo ke mně. Jsou to jespáci píseční. Přes naše území vzácně protahují. Tito ptáci se letos narodili někde v Grónsku nebo ve střední Sibiři, kde jsou nejbližší hnízdiště a poprvé absolvují cestu na jih. Před nimi leží neznámý tvor s fotoaparátem. Moc se ho nebojí, ale nakonec přece jen popolétnou o deset metrů. Nádherná podívaná. Jeden jespák, který je na úvodním obrázku, se mi podíval přímo do objektivu. Naše pohledy se na okamžik setkaly a pak už si budeme pokračovat každý svou cestou a víckrát se nesetkáme.

Další druh bahňáků představují dva jespáci obecní. Ti jsou u nás na tahu poněkud častější. Opět se jedná o mladé ptáky.

Jednoho jespáka obecného jsem zachytil právě při vzletu a tak jsem mohl pozorovat charakteristický tmavý středový pruh na svrchní straně ocasu. Válím se ve vyschlém bahně a hledám v hledáčku jespáky. Ani jsem nepostřehl, že slunce už zapadlo. Končím fotografování. Jespáci stejně odlétají k jiné části břehu. V mých fotografiích zůstane trvalá vzpomínka na toto krátké, ale vzrušující setkání, kdy jsem snímky doslova ulovil v několika vteřinách.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 papája papája | Web | 27. září 2013 v 21:17 | Reagovat

Moc krásný, nejvíc se mi líbí ta čtvrtá fotka. Ptáky fotím moc ráda, vždycky mi přišlo, že ze všech zvířat jsou takoví nejfotogeničtější :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama