Jespáci táhnou

12. září 2013 v 21:40 |  bahňáci
Letos je v Polabí řada polních louží, které nevyschly ani přes léto a nyní při podzimním tahu poskytují útočiště táhnoucím bahňákům. U takové louže nedaleko Poděbrad jsem jedno ráno v tomto týdnu ležel od šesti do osmi hodin zamaskován sítí a čekal jsem na přílet ptáků. Ani to dlouho netrvalo a přímo přede mnou pobíhal jespák bojovný. Do ranního ticha pronikal zvuk závěrky mého Canonu a jespák v klidu dál hledal ve vodě potravu pomocí delšího zobáku.


Jespák bojovný (Philomachus pugnax) střední Evropou většinou pouze protahuje. Hnízdí na lukách v severní Evropě. Samec ve svatebním šatě má na krku pestrý límec a dvě chocholky a samci svádějí jakési souboje. Zejména na jarním tahu se u nás mohou vyskytnout velmi početná hejna tohoto druhu. Potravou jsou různí členovci, měkkýši nebo semena. Nejčastěji se ptáci brodí na okraji mokřin a louží a potravu vybírají tak, že ji sbírají zobákem nebo nasávají i s vodou.

Najednou začalo vycházet slunce a přede mnou se rozehrálo nádherné přírodní divadlo. Dva jespáci se brodili louží přímo přede mnou a vodu a peří zalévalo červené ranní světlo.

Nyní nastal čas na ty nejlepší fotky. Foťák sekal jeden záběr za druhým.

Několik minut trvalo to barevné světlo, než se slunce dostalo výš nad obzor a jeho svit začal být intenzivnější. Snažil jsem se využít tu krátkou ranní chvilku se sluneční červení pro nejlepší záběr.

Občas jsem se neopatrně pohnul, ale jespáci jako by si toho nevšimli a neustále se nakláněli nad hladinu a vybírali sousta. Občas popoběhli a zase nořili zobáky do vody.

Zanedlouho jsem zjistil, že všechno, co jsem zde mohl nafotit, už mám na kartě a že za krkem mě bolí tak, že už by to mohlo stačit. Pomalu jsem se zvedl, ale jespáci jako by nechtěli odlétnout od prostřeného stolu. Neochotně se zvedli ze země a třikrát oblétli louži. Tak ještě pořídit letovky a pak pryč, řekl jsem si. Hned po mém odchodu se ptáci vrátili k místu ranního hodování. Hlad je silnou motivací.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 20. září 2013 v 19:53 | Reagovat

Fotky jsou nádherné, hlavně mě uchvacuje jejich odrazy na hladině :)

Páni, vydržet tak nehnutě... já i ve spánku s sebou mlátím :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama