Září 2013

Na Rozkoši

27. září 2013 v 19:41 bahňáci
Prší. Stěrače v autě pracují naplno. Jedu k severovýchodu, protože tam předpověď věští večer roztrhání oblačnosti. Vodní nádrž Rozkoš u České Skalice má nyní sníženou hladinu a tak podél břehů je dostatek prostoru pro táhnoucí bahňáky. Jejich putování ze severu na jih sice už pomalu končí, ale rozlehlá Rozkoš je přitahuje a tak je naděje na zajímavé pozorování a focení. Po hodině cesty se obloha vyjasňuje a nad Rozkoší mě vítá kousek modré oblohy. To je dobře, že jsem tady. Hned zkraje vidím mladou potápku rudokrkou. Tento u nás vzácný pták se zde zastavil na své severojižní cestě a už měsíc zde odpočívá.


Jespák malý

17. září 2013 v 20:31 bahňáci
Současný tah bahňáků přináší každý den něco nového. Polní louže se po dešti trochu zvětšily. Ráno ještě před východem slunce jsem u jedné takové zalehnul a čekal na přílet ptáků. Ještě jsem se na karimatce ani pořádně nesrovnal a už přede mnou byli dva jespáci malí. Ti totiž právě přilétli kdoví odkud a usedli k odpočinku a sběru potravy. Kdybych přišel o pět minut později, vyplašil bych je.

Jespáci táhnou

12. září 2013 v 21:40 bahňáci
Letos je v Polabí řada polních louží, které nevyschly ani přes léto a nyní při podzimním tahu poskytují útočiště táhnoucím bahňákům. U takové louže nedaleko Poděbrad jsem jedno ráno v tomto týdnu ležel od šesti do osmi hodin zamaskován sítí a čekal jsem na přílet ptáků. Ani to dlouho netrvalo a přímo přede mnou pobíhal jespák bojovný. Do ranního ticha pronikal zvuk závěrky mého Canonu a jespák v klidu dál hledal ve vodě potravu pomocí delšího zobáku.

Za ptáky na Moravu

9. září 2013 v 21:03 pozorování ptáků
V neděli jsem vyrazil na setkání pozorovatelů ptáků u Hulína, kde se na polích s dostatkem potravy shromažďují především táhnoucí dravci. Čas a místo srazu byly stanoveny "na ráno u dvou stříbrných smrků u Němčic". A tak jako zkušený birdwatcher jsem vstal v půl čtvrté a sedl do auta. V sedm hodin jsem už stál na stanovišti za stativovým dalekohledem a prohlížel jsem si čtyři mladé poštolky rudonohé, které nedaleko ode mne posedávaly na rostlinách a lovily hmyz na zemi. Pak jsem zdokumentoval raroha velkého na nedalekém elektrickém stožáru a pozoroval mladého motáka lužního přeletujícího nad polem. V osm hodin začali přijíždět první kolegové, kteří si trochu přivstali, aby toho viděli víc.