Ptačí tah ve Falsterbo

27. srpna 2013 v 22:15 |  cesty za ptáky
Letos jsem se už podruhé vydal na sever sledovat tah ptáků ve Falsterbo v jižním Švédsku. Spousta ptáků táhnoucí z celého Švédska na jih se jako v trychtýři shromažďuje na tomto jižním poloostrově. Zde na písečné kose a na březích lagun odpočívají různé druhy bahňáků a jiných vodních ptáků a při slunečném počasí v termice nabírají výšku dravci, aby posléze přelétli úžinu Öresund a dostali se do Dánska. Tam se opět rozptýlí a budou pokračovat Evropou ke svým zimovištím. Cesta pozorovatele z Čech do Švédska je jednoduchá. Stačí dojet po kvalitní německé dálnici na Rujanu a odsud z přístavu Sassnitz přejet čtyři hodiny trajektem do Trelleborgu a jste ve Švédsku. Z Trelleborgu je to do vesnice Falsterbo u stejnojmenného poloostrova asi 25 km.


Hned první den ráno, když jsem vyjížděl od mého venkovského ubytování v bývalém selském stavení v Lyckebo Gard, jsem na čerstvě sklizeném pšeničném poli spatřil nějaké divné husy. Zastavil jsem auto a vrátil jsem se zpět. Už při prvním pohledu do dalekohledu jsem zalapal po dechu. V poli bylo asi třicet bernešek bělolících. Opatrně jsem vyndával stativ a foťák, nasazoval teleobjektiv a věřil, že bernešky neodlétnou. Zvedly se až po fotografování. Pouze ale přelétly na vedlejší pole.

Napínavou aktivitou je pozorování letících dravců na vřesovišti u kempu na okraji Falsterbo. Skupinky pozorovatelů zde vyčkávají s připravenými stativovými dalekohledy, až se v dálce na obloze objeví nějaký dravec. Všichni ptáci totiž směřují ke špičce poloostrova a cesta k ní vede právě tudy. Zde začnou dravci nabírat výšku. V době vrcholného tahu každých pět minut přelétne nějaký zajímavý dravec.
22. a 23. srpna 2013, kdy jsem já na tomto stanovišti čekal, létala zejména různá káňata lesní. Často to byly světlejší severské formy. Někdy byli ptáci tak blízko, že bylo možné pořídit detailní fotografii jejich kresby. Bylo zajímavé pozorovat variabilitu v kresbě a zbarvení tohoto druhu.

Kromě káňat přelétávali též krahujci, poštolky, luňáci červení, včelojedi. Posledně jmenovaní budou mít maximum přeletů o týden později, kdy zde ve Falsterbo bude birdwatcherská naučná akce pro veřejnost s názvem Den včelojeda. Čtyřikrát se ve vzduchu objevil také orlovec říční. To bylo vždy radosti! Příslušníci tohoto zajímavého druhu totiž většinou zakroužili nad pozorovacím stanovištěm poměrně nízko a někdy dokonce svírali v pařátech chycenou rybu. Pozorovat zblízka tohoto krásného dravce je opravdový zážitek.

Nejkvalitnější birdwatching se ovšem praktikuje až poblíž samotné špičky poloostrova jižně od starého majáku. Zde na okrajích písečných usazenin a proměnlivých lagun můžeme pozorovat každou chvíli jinou zajímavost. Mě zde uchvátilo hejno převážně mladých rybáků severních, kteří se hned po mém příchodu prozradili silným skřehotavým hlasem, a jejich občasné okružní přelety byly nepřehlédnutelné. Blízko mě hledali pomocí dlouhého zobáku na mělčině potravu dva břehouši rudí a společně s nimi pět jespáků rezavých. Doplňoval je jeden kulík bledý. V zadní části laguny jsem dalekohledem pozoroval několik kolih velkých, desítky zejména mladých husic liščích, hejno bernešek velkých, labutě velké, množství hus velkých a jednoho ústřičníka. To byla sestava! Doma bych z toho celou noc nespal. Tady je to běžné.

Neodolal jsem také kráse krajiny a fotografoval jsem okolí většinou s majákem Falsterbo fyr v pozadí. Celý poloostrov pokrývá golfové hřiště, jako ostatně všechny volné plochy zde v tomto kraji. Golfová hřiště jsou obecným jevem a snad všichni hrají golf. I v pracovní den dopoledne bylo hřiště plné hráčů a parkoviště u Golf Clubu obsazené. Jó, Švédsko…! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jade Jade | Web | 28. srpna 2013 v 0:10 | Reagovat

To je nádherné. Místo, fotky, ptáci... A ještě víc se mi líbí vaše zapálení pro to, co děláte :-)

2 Leslie739 Leslie739 | E-mail | Web | 28. srpna 2013 v 10:14 | Reagovat

Neuvěřitelné, co bych za takový výlet dala. Hlavně ti dravci, ti jsou nejlepší, ale i za jiné ptáky. Ještě k tomu mít kvalitní foťák a jsem spokojená.
Moc pěkné fotky. :-)

3 Amelie Amelie | Web | 31. srpna 2013 v 14:54 | Reagovat

nádherné fotky

4 DRAK DRAK | Web | 1. září 2013 v 11:29 | Reagovat

parádní fotky! úžasní ptáci!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama