Kroužkování u Žehuňského rybníka

8. srpna 2013 v 23:32 |  kroužkování
První srpnový týden pro mě představuje týden strávený s přáteli kroužkovateli u Žehuňského rybníka. Pro ně to je mnohdy náročná dřina neustále obcházet a vybírat sítě a pak co nejrychleji ptáky okroužkovat, zapsat a vypustit. Pro pouhého pozorovatele je to ale možnost naučit se lépe znát chycené ptáky, strávit pěkné chvilky v přírodě, pozorovat zajímavé ptačí druhy táhnoucí cidlinským koridorem a najde se i čas na zajímavé diskuze o ptácích a jiných důležitých tématech.


Pobřežní pásmo Žehuňského rybníka s rozsáhlými rákosinami poskytuje příhodný biotop pro řadu druhů a tak zejména v ranních hodinách není o různá překvapení nouze. Kromě rákosníků, vlaštovek, břehulí a dalších běžných druhů se v síti občas objeví nějaká zajímavost. Pokaždé se například čeká, až si budeme moci zblízka prohlédnout chřástala. V porostech se vyskytují tři druhy, nejčastěji se však chytí chřástal vodní. Elegantní pták, který vždy bývá středem zájmu fotografů a výrazně zlepšuje náladu všech zúčastněných.

Po okroužkování a případném fotografování je pták vypuštěn zpět do volné přírody. To je také hezký moment, který jsem se u chřástala snažil zachytit.

Dalším větším druhem, který jen vzácně uvízne v síti, je bukáček malý. Z rákosin ho často slýchávám, ale celou jeho nádheru je možné si prohlédnout až zblízka, když ho kroužkovatel vysvobodí z látkového sáčku a nasazuje mu kroužek. Ostrý silný zobák a přísný pohled jsou prvním dojmem z tohoto zajímavého ptáka. Nevypouštíme ho z ruky do vzduchu, zajímavější je položit ho prostě na zem. Bukáček na chvíli zaujme nenápadný postoj s krkem a hlavou vztyčenými a pak důstojně odkráčí do porostu. Hezký zážitek pro přátele ptactva.

Typická pro tento týden byla početná hejna táhnoucích břehulí říčních. Samozřejmě, že některé zůstaly v natažených sítích a na další tah tak pokračovaly s naším kroužkem. Mezi řadou těchto jedinců jsme objevili jednu břehuli s kroužkem nasazeným v Řecku (viz obrázek, na kterém jsou čitelné části slov Zool. Museum Athens). To kroužkovatele vždy potěší, když se tak nepřímo stane účastníkem konkrétního putování chyceného ptáka. Hned se rozproudí debata o tom, kde a kdo mu to kroužek asi nasadil, za jakých okolností, co pták mezi tím prožil a jaký bude jeho další osud. Bohužel množství informací o osudech okroužkovaných ptáků celkově není nijak velké.

Nad rybníkem v široké nivě řeky Cidliny často přelétávají nejrůznější druhy ptáků a tak o příležitostné birdwatcherské zážitky zde není nouze. Najednou například nad námi táhlo hejno volavek, z nichž sedm bylo volavek bílých, dalších sedm stříbřitých a k tomu jedna červená. To si člověk připadá jako v Hortobágy. Když už se zdá, že delší čas nebylo k vidění nic zvláštního, vrátí se někdo od sítí s něčím, co zaujme všechny přítomné. Jako například dospělá sýkora lužní. Tu já vidím asi tak jednou za rok.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | E-mail | Web | 9. srpna 2013 v 9:04 | Reagovat

Už jste někdy chytil rorýse? Prý mají dobrý zrak a sítě na rozdíl od jiných ptáků vidí.

2 DRAK DRAK | Web | 18. srpna 2013 v 12:40 | Reagovat

moc pěkné, břehule vypadá roztomile, díky svým velkým očím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama