Červenec 2013

Setkání s vodouši

23. července 2013 v 13:58 bahňáci
Ráno jsem se vypravil k loužím v polích za městem, které zde zůstaly po vydatných jarních deštích. Za východu slunce uléhám k jedné louži v obilném poli a přikrývám se sítí. Po chvíli lenošení pouštím hlasy různých druhů bahňáků a výsledek se dostavuje. Přede mnou na protějším břehu se objevují dva vodouši kropenatí. Jeden z nich se při sběru potravy vydává směrem ke mně a za chvíli už ho fotím ze tří metrů. Pěkný zážitek a veselý začátek nového dne.


Budníček menší

21. července 2013 v 13:07 pozorování ptáků
Když jsem v tomto týdnu dostal od Ládi zprávu, že mu za chalupou hnízdí budníček a intenzivně krmí mláďata, bylo o programu dalšího dne rozhodnuto. Brzy ráno jsem už seděl v autě a jel směrem na sever. V devět hodin jsem si postavil fotostan asi pět metrů od malého hnízdečka ve větvičkách půlmetrového smrčku. S napětím jsem čekal, zda se budníček menší, ten nenápadný pták, kterého tak často slýcháváme, ale tak málo o jeho životě víme, nezalekne. Asi za pět minut už samička seděla na okraji hnízda a v zobáku měla velkou luční kobylku. Opravdu jsem netušil, že tak malý pták může svá mláďata krmit tak velkým hmyzem a myslel jsem si, že je to náhoda. Zanedlouho však seděla u hnízda znovu a opět se zelenou kobylkou v zobáku. Za dvě hodiny, během kterých jsem se potil ve stanu u hnízda, jsem se o budníčkovi menším (Phylloscopus collybita) dozvěděl více, než za několik předcházejících roků.


Motýli u Dyje

7. července 2013 v 12:57 hmyz
Začátek prázdnin obvykle trávím v národním parku Podyjí u Hnanic a mým nejoblíbenějším místem zde je vinice Šobes a okolí. Je zde všechno, přirozeně vypadající řeka, květnaté louky, suché stráně plné života, les a víno. Není příhodnější kombinace. Na louce u řeky se často věnuji fotografování motýlů. Letos jsem se zaměřil na ohniváčka celíkového (Lycaena virgaureae).