Červen 2013

Strakapoud jižní

19. června 2013 v 11:21 hnízdění
Sedlec u Mikulova, horké letní odpoledne, prázdniny za dveřmi a já sedím u starého ořešáku a pozoruji párek strakapoudů jižních, kteří nosí potravu svým mláďatům v dutině. Jaká krásná kombinace! Každých deset minut přiletí jeden z rodičů z vinohradu a přináší nějaké zajímavé sousto. Někdy je to hmyz a jindy červeňoučká třešeň. S tou strakapoud na chvíli spočinul vedle hnízda a ze zobáku mu odkapává sladká šťáva. To si mladí pochutnají!


Jak jsem fotil dudka

11. června 2013 v 19:43 cesty za ptáky
Dudek chocholatý (Upupa epops) je zvláštní pták, který v posledních letech stále častěji hnízdí i u nás. Druhým rokem například sleduji hnízdění u Žehuňského rybníka. Určitě přijde čas, kdy z něho pořídím náležitou fotodokumentaci. Zatím ale předkládám fotografie, které jsem pořídil před třemi roky v červnu v Maďarsku, kde jsem byl s kamarádem Michalem a naším průvodcem a hostitelem byl známý ptačí fotograf Bence Máté. Pod jeho vedením se fotografování ptáků musí vždy vydařit. Cestou jsem však zavzpomínal na to, jak jsem dudka v přírodě vyfotil poprvé. Bylo to rovněž v Maďarsku v národním parku Hortobágy. Najednou přistál na louce přede mnou a začal shánět potravu. Já jsem naštěstí v ruce držel techniku v pohotovostní poloze.


Střevíčníky v dešti

2. června 2013 v 10:21 kytky
Celkem třikrát jsem letos navštívil polabské naleziště střevíčníku pantoflíčku (Cypripedium calceolus) a pokaždé pršelo. Vlivem tohoto podivného jarního počasí květy dlouho vydržely a tak jsem je fotil naposledy ještě 1. června, což by jindy nebylo možné. Na tuto nádhernou orchidej se jezdím dívat každý rok. Jednotlivé trsy střevíčníku se vyvíjejí, přibývá jim květů, rozrůstají se nebo naopak přirozeně zanikají. Místní lesní společenstvo je pro střevíčníky příznivé a i přes necitlivé zásahy majitele lesa do porostů se jim zde daří. O to horší bylo letos zjištění, že dva nádherné trsy někdo vyrýpnul. Zůstaly po nich pouze díry v zemi.