Příběh jeřába

2. dubna 2013 v 22:11 |  jeřábi
Zvláštní jarní počasí letos způsobilo i zvláštní chování jeřábů na Rožďalovicku. Přilétli o něco později a místo na rybníku nocují v poli u velké louže. Ráno se rozlétají na neobvyklá tokaniště a poměrně dlouho se zde drží ti jedinci, kteří se zde obvykle jen zastaví a po několika dnech pokračují na svá hnízdiště nacházející se pravděpodobně v drsnějších podmínkách. Již měsíc je zde pravidelně sleduji a i letos jsem postřehl nové poznatky ze života těchto zajímavých tvorů, i když takové pěkné fotky pářících se jeřábů, jakém jsem pořídil loni, letos mít nebudu.


Ráno na velikonoční pondělí jsem jeřáby zastihl na poli u silnice před Libání. To je místo, na němž se shromažďují až letos. Chvíli jsem je pozoroval z auta a pak je něco vyplašilo. Čtyři jeřábi se zvedli a odlétli a zbývající dva ještě chvíli zůstali na poli a sledovali okolí. Náhle se zvedli i tito. Vystoupil jsem z auta a pořídil šňůru letovek. Jeřábi letěli blízko mě, takže jsem se radoval, že fotky se vydaří. Na druhou stranu, jak je už toto jaro zvykem, počasí fotografování moc nepřálo.

Teprve když jsem fotky prohlédl v klidu doma, zjistil jsem, že jeden z letících jeřábů má na holeních plastové kroužky. Takovýmto způsobem se jeřábi kroužkují a díky tomu se dá označený jedinec identifikovat i při pozorování dalekohledem. Podle barvy kroužků jsem poznal, že se jedná o starého známého jedince. Je to zajímavý příběh. Tohoto jeřába jako mládě okroužkoval na hnízdě na Břehyňském rybníku na Českolipsku kroužkovatel Kurka 3. června 2003. Na levé holeni má kroužky barvy bílé, červené a bílé. Tato kombinace označuje kroužkování v České republice. Pravá holeň nese označení určitého jedince. V tomto případě je to kombinace červená, černá, červená. V tabulce na internetu je možné identifikovat označeného jedince (www.grusgrus.wz.cz). Tohoto jeřába jsem poprvé fotografoval u Rožďalovic blízko pravidelného hnízdiště tohoto druhu 29. března 2009. To už tomuto ptákovi bylo šest roků. Pak byl kolegou pozorován a fotografován loni na obvyklém tokaništi. Letos jsem ho zde opět spatřil a zvěčnil na fotografii v letu. Bylo to 1. dubna 2013.


Letos tomuto mému známému jeřábovi bude deset roků. Desetkrát už úspěšně absolvoval tahovou cestu na jih a zpět a v poslední době pravděpodobně vyhnízdil buď zde, nebo na nějakém nedalekém hnízdišti. Vždy jsme ho totiž pozorovali jako spárovaného jedince, ale není z toho páru, který u Rožďalovic prokazatelně hnízdí (tam jsou ptáci bez kroužků). Jelikož hnízda jsou zde ale dvě, není vyloučeno, že se jedná o hnízdivce z druhého hnízda (kontrolu na hnízdě jsem nikdy neprováděl). Každopádně mám vždy radost, když se s tímto jeřábem setkám na našem známém jarním shromaždišti. Je to prostě už můj známý. A letos bude mít jubileum. Bude mít desáté narozeniny. Tak přeji ještě mnoho šťastných návratů na naše pole.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tlustjoch Tlustjoch | Web | 3. dubna 2013 v 21:43 | Reagovat

Není nad staré známe!

2 DRAK DRAK | Web | 6. dubna 2013 v 17:51 | Reagovat

téda! ja je viděl naživo jen v zoo....

3 KITT KITT | Web | 7. dubna 2013 v 10:44 | Reagovat

Máte rádi přírodu, zaregistrujte se na fóru http://priroda.highforum.net

4 Jenny Jenny | E-mail | 7. dubna 2013 v 21:10 | Reagovat

:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama