Duben 2013

Králíček ohnivý

29. dubna 2013 v 22:37 pozorování ptáků
Když jsem o víkendu v mladé smrčině v Hostýnských vrších zaslechl zpěv králíčka ohnivého, zaradoval jsem se. Jednak proto, že jsem nedávno četl o testu kvality sluchu, který spočívá v tom, zda stárnoucí člověk ještě slyší zpěv králíčků nebo ne, a dále proto, že tito ptáci mě zajímají. A tak jsem v této smrčině strávil další hodinu, během které jsem zjistil, kde králíček zpívá, na kterou větévku si nejčastěji sedá a jak ho nejlépe vyfotografovat. Výsledkem této mé aktivity bylo pěkné pozorování malého, ale velmi atraktivního ptačího druhu a také několik fotografií.


Krutihlav obecný

24. dubna 2013 v 14:32 pozorování ptáků
Když jsem přicházel k zarostlé polní cestě se starými vrbami u Žehuňského rybníka, tušil jsem, že dnes zažiji něco mimořádného. Zdálky jsem slyšel minimálně dva krutihlavy. Hned mě napadlo, že je konečně ideální den na jejich fotografování. Nebylo to sice nijak jednoduché, ale nějaké fotografie jsem nakonec pořídil.


Dymnivky v Libickém luhu

22. dubna 2013 v 11:40 kytky
V sobotu byly v plném květu dymnivky (dymnivka dutá - Corydalis cava) v Libickém luhu. Za normálních okolností rozkvétají už kolem 5. dubna, ale letošní pozdní nástup jara způsobil asi desetidenní zpoždění, které však příroda rychle dohání.


Příběh jeřába

2. dubna 2013 v 22:11 jeřábi
Zvláštní jarní počasí letos způsobilo i zvláštní chování jeřábů na Rožďalovicku. Přilétli o něco později a místo na rybníku nocují v poli u velké louže. Ráno se rozlétají na neobvyklá tokaniště a poměrně dlouho se zde drží ti jedinci, kteří se zde obvykle jen zastaví a po několika dnech pokračují na svá hnízdiště nacházející se pravděpodobně v drsnějších podmínkách. Již měsíc je zde pravidelně sleduji a i letos jsem postřehl nové poznatky ze života těchto zajímavých tvorů, i když takové pěkné fotky pářících se jeřábů, jakém jsem pořídil loni, letos mít nebudu.