Leden 2013

Za ptáky na jižní Moravu

25. ledna 2013 v 9:48 pozorování ptáků
Minulý víkend jsem strávil na jižní Moravě. Bývá to vždy skvělá příležitost k rozšíření seznamu ptačích druhů pozorovaných během kalendářního roku. Přestože počasí nebylo nijak povzbudivé a mnohdy nebylo ani pořádně vidět, přibylo mi do letošního seznamu šestnáct nových druhů. To by se mi u nás v Polabí asi nestalo. Jedno z nejzajímavějších pozorování jsem učinil na hrázi vodního díla Nové Mlýny u Strachotína, kde jsem sledoval a pokoušel se fotit desetičlenné hejnko konopek žlutozobých.


Brkoslavové přilétli

16. ledna 2013 v 17:02 pozorování ptáků
Přibližně každou pátou zimu se v Čechách ve větší míře objeví brkoslavové. Tito hosté ze severu patří mezi naše nejkrásnější ptáky a každý pozorovatel by je chtěl občas spatřit. Já jsem na ně měl štěstí minulou neděli u České Skalice. Jeli jsme s Lubošem od vodní nádrže Rozkoš a zahlédli jsme je u silnice na stromě. Hejno asi 150 brkoslavů se náhle zvedlo a letělo pryč. Nějaký čas jsme projížděli autem okolí, až jsme je objevili u nedaleké obce Zlíč, jak ozobávají nesklizená jablka na silničním stromořadí. Byli tak hladoví, že nás nechali přijít docela blízko.


Za ledňáčkem na Sinaj

12. ledna 2013 v 16:01 cesty za ptáky
Týden kolem Silvestra a Nového roku jsem strávil u Rudého moře na Sinajském poloostrově v Egyptě. Slunce, moře a klid bylo to pravé, co jsem potřeboval. Hned při prvním příchodu k moři jsem zaregistroval, jak z mola, které vedlo přes korálový útes, odletěl nějaký menší pták. Stylem letu připomínal ledňáčka. Ale co by zde dělal, pomyslel jsem si. Protože bylo brzy ráno a na pláži nikdo nebyl, raději jsem si počkal, jestli se pták nevrátí. A vrátil se. Po několika minutách si na molo přede mnou sedl ledňáček říční! Druh, který s takovou oblibou fotím doma na břehu Cidliny, byl prvním ptačím druhem, který jsem zde na břehu Rudého moře pozoroval.