Srpen 2012

Zážitek s vlhami

27. srpna 2012 v 16:45 pozorování ptáků
Tak dlouho jsem hledal nějaké hnízdiště vlh, kde by bylo možné pořídit fotografie těchto zajímavých ptáků, až jsem ho letos v létě našel. Ten den jsem od rozednění proseděl v mém fotostanu u malého sprašového břehu na Moravě a sledoval jsem, jak vlhy nosí mláďatům potravu do hnízda anebo je dokrmují na větvičkách okolních keřů. I když slunce před polednem na můj stan už vydatně pražilo, zůstal jsem uvnitř, protože to, co jsem viděl malým průzorem anebo přes objektiv, jsem ještě takto zblízka nepozoroval. Odpoledne jsem opouštěl stanoviště pěkně vypečený a propocený, ale spokojený s výsledkem. Vlhy jsou opravdu zajímavá a akční zvířata.


Švihlík krutiklas

19. srpna 2012 v 19:22 kytky
Tak se jmenuje jedna z našich nejvzácnějších orchidejí. V České republice má pouze dvě naleziště. Na jedno z nich na Vysočině u obce Švařec mě včera vzal kolega Jirka Skořepa. Bylo nádherné slunné odpoledne a naše exkurze začala prudkým stoupáním do kopce. Pomalu jsme procházeli okrajem lesa kolem posečených luk v malebné kopcovité krajině, až jsme dorazili k našemu cíli. Letos je poměrně sucho a tak se na stráni krčilo asi dvanáct nízkých rostlin švihlíku. Ale byly tam. Menší, avšak s nádhernými kvítky, jejichž elegance se objeví až při bližším pohledu.

Dva dny u Žehuňského rybníka

13. srpna 2012 v 22:29 kroužkování
Žehuňský rybník, což je vlastně nádrž na řece Cidlině, je lokalita, kterou navštěvuji už čtvrté desetiletí. Za tu dobu jsem zde uskutečnil mnoho pěkných pozorování ptactva a prožil řadu nezapomenutelných dnů. Proto jsem uvítal možnost strávit nějaký čas s kroužkovateli, kteří zde pod vedením Lubora Urbánka a Mirka Jelínka, patřících už také k živému inventáři této ptačí oblasti, prováděli pravidelný výzkum. Dá se říci, že tato letošní týdenní akce byla ve znamení chřástalů. Tento rok na ně byl zde u Žehuňského rybníka celkem úrodný a tak byla možnost prohlédnout si tyto zajímavé obyvatele pobřežního pásma podrobněji.