Červen 2012

Krása rosniček

20. června 2012 v 21:41 žáby
Každoročně počátkem léta začínám v přírodě hledat rosničky. Pozdě odpoledne a večer se ozývají z nízkých porostů, neboť jsou to stromové žáby, které většinou v nížinách obývají porosty kolem vod. Rosničky jsou vždy dobře slyšet na velkou vzdálenost, ale často je nemožné je nalézt. Chodíte kolem keře, z něhož se ještě před deseti sekundami rosnička ozývala, a stejně zelenou žabku nespatříte. Zato když už ji konečně máte, nabízejí se vám krásné fotozáběry.

Mandelík hajní

9. června 2012 v 16:53 cesty za ptáky
Opět nastala doba mandelíků a dudků. Těch krasavců, kteří společně s vlhou a ledňáčkem představují všechny rody našich zástupců z řádu ptáků srostloprstých. Zatímco dudků i v Česku asi přibývá a v této době se začínají objevovat i na fotografických webech, mandelík je u nás téměř nedosažitelný. Za tímto nádherným ptákem se v době jeho hnízdění musíme vypravit do zahraničí, nejblíže do Maďarska. Jelikož mě zranění uvěznilo na několik dní doma a nemůžu ani v terénu ověřovat hnízdění dudků, zpracoval jsem ještě několik fotek z archívu z mé předloňské cesty za mandelíky do maďarských stepí.


Krmení rehků

5. června 2012 v 17:48 hnízdění
Po určité době jsem se opět vydal do jedné polabské zahrady za rehkem zahradním. Oba rodiče pilně krmili tři mláďata, která se skrývala ve složeném dříví pod hnízdem. Zda tam mláďata vypadla nebo už vyskočila z hnízda, nevím. Každopádně rodiče se snažili, aby jejich potomci měli stálý přísun potravy. Každou chvíli jeden z nich v zobáku přinášel a servíroval nějakou lahůdku v podobě zelené housenky, tiplice, vypasené mouchy nebo brouka páteříčka.