Duben 2012

Šumavské setkání

26. dubna 2012 v 9:15 pozorování ptáků
Již počtvrté se členové neformálního Klubu 300 sjeli na společnou akci v terénu. Tentokrát poskytl útočiště Pavel Bače ve svém penzionu v Pěkné. Šumavská příroda v sobě skrývá obrovské bohatství a je jedinečným úkazem v naší krajině. A tak se účastníkům setkání nabídla řada možností, jak si doplnit své birdlisty o nové anebo dlouho nespatřené druhy ptáků.

Plameňáci v Camargue

16. dubna 2012 v 20:13 cesty za ptáky
Do1450 km vzdáleného městečka Les Saintes Maries de la Mer v deltě Rhony ve Francii jsme se s Lubošem a Michalem vydali autem po dálnici ve čtvrtek 5. dubna odpoledne a v pátek ráno po východu slunce už jsme v lagunách pozorovali první plameňáky růžové. Zde v národním parku Camarque je jejich známé shromaždiště a hnízdiště. Protože je doba páření plameňáků, a od kolegů fotografů už jsme četli řadu reportáží o této lokalitě, rozhodli jsme se pro tuto dlouhou cestu. Svého rozhodnutí jsme určitě nelitovali, protože jsme v Camarque během našeho třídenního pobytu zažili řadu pěkných pozorování a fotografických příležitostí.

Za modrými skokany

3. dubna 2012 v 20:53 žáby
Brzy ráno, ještě za tmy, uháním po brněnské dálnici směr jižní Morava. V jedné tůni tam právě včera zmodrali všichni samečkové skokana ostronosého v rámci pravidelného jarního rozmnožování. Toto zvláštní exotické zbarvení mají pouze dva až čtyři dny a já chci být u toho. Stejně, jako loni a předloni. Chtěl bych si konečně vyfotit modré samečky v páru s hnědými samičkami. Cesta ubíhá rychle, povrch D jedničky pomalu ale jistě ničí podvozek mého Peugeota. Naštěstí za chvíli odbočuji na trochu lepší dálnici na Mikulov a po půlhodině vystupuji z auta na okraji lesa. Zanedlouho už stojím u tůně. První, co jsem zaslechl, je zvuk v dálce jedoucího vlaku. Ale to není vlak. To jsou oni! Hned je mi jasné, že jsem přijel právě včas. Zanedlouho jsem si už prohlížel modrého krasavce v tůni.