Čtyři dny v maďarské pustě

29. srpna 2011 v 22:38 |  cesty za ptáky

Sedm českých birdwatcherů, převážně členů Klubu 300, se od středy do neděle pohybovalo v národním parku Hortobágy v Maďarsku, aby se mnozí z nich konečně dozvěděli, jak zblízka vypadá kulík hnědý (Charadrius morinellus). Byl jsem jedním z nich. Projížděli jsme prašnou pustou a snažili jsme se pochopit nekonečnost této stepi uprostřed chudého maďarského kraje a najít zde jedno z jejích tajemství. Kulíka hnědého jsme zde hledali již před rokem, ale spatřili jsme ho pouze zdáli na chvilku. A tak letos jsme vyrazili poněkud dříve a společně s místním znalcem Attilou jsme chtěli tentokrát být úspěšní. Jedině pár obyvatel pusty a stáda zdejšího skotu byly svědky našich jízd napříč pustinou.

Společně se mnou zde byli ještě Robert Doležal, Láďa Jasso, Franta Kopecký, Petr Navrátil, Petr Podzemný a Jirka Ševčík.

Ještě dnes mám v útrobách auta bělavý prach z cest v pustě. Zejména v jižní části národního parku se jedná o rozlehlou pláň s nízkými travními porosty a místy s mokřinami. Na pláních se pasou stáda dobytka, který je ustájen na osamocených farmách, kde žije pár lidí. A je zde na co se dívat. Na balících sena seděli mandelíci, na vahadlech studní poštolky a káňata, při zemi poletovali motáci lužní a na zemi se ukázaly lindušky úhorní. Step opravdu žije zajímavým životem.

Závěrečnou cestu za kulíky jsme podnikli v Attilově terénním fordu. Natřásali jsme se při jízdě terénními nerovnostmi a mokřinami, až jsme zastavili nedaleko ovčína a domečku. Attila už poněkolikáté prozkoumal dalekohledem terén, popojel ještě asi sto metrů a vypnul motor. Jasné znamení, že kulíci jsou před námi. Ještě jsem je ale neviděl. Teprve když jsem je zaměřil dalekohledem, měl jsem jasno. Na následující fotografii jsem dva kulíky v pustě označil kroužky.

Kulíci hnědí mají nápadné zbarvení se světlými pruhy nad očima, které se v týle spojují. Druh hnízdí v severní Evropě a vzácně v některých středoevropských horách. V Hortobágy jsou ptáci na tahové zastávce. Je to vzácná příležitost se s nimi seznámit.

Poslední snímek jsem pořídil těsně před tím, než kulíci vzlétli a tím rozhodli o mém dalším přibližování.

Kromě pusty jsme navštívili také místní rybníky a mokřady. Skoro celý den jsme tradičně strávili u rybníků soustavy Hortobágy halastó, zejména u posledního Kondáše. Ukryti v pozorovatelně jsme sledovali, jak orli mořští prohánějí husy, kachny, kormorány malé a velká hejna břehoušů černoocasých. Ta každou chvíli vzlétla a tím zavdala příležitost k fotografování. Taková ornitologická pozorování, jako v těchto místech, kdy tři rybníky soustavy byly částečně upuštěné, se jen tak někde nevidí. Mezi spoustou bahňáků jsme našli také dva jespáčky ploskozobé, dále tenkozobce, pisily, množství kolih velkých, bekasin, volavek stříbřitých, vlasatých, popelavých a dalších druhů. Za celé čtyři dny jsme na výpravě podle Láďova seznamu pozorovali 138 ptačích druhů.

Okolo naší pozorovatelny celé odpoledne poletovali rybáci bahenní, což byl nejčastější druh rybáka v této oblasti. Z mnoha fotek vybírám alespoň jednu.

Dalším hojným druhem v okolí rybníků u Hortobágy je volavka vlasatá. Viděli jsme ji každou chvíli.

Po celý den se ozývaly rosničky, neboť konec léta bývá tradičně jejich obdobím. Najít rosničku, i když ji zřetelně slyšíte, bývá velký problém. A tak když ji někdo objeví, vystřídají se u ní všichni fotografové a fotí o sto šest. Protože rosnička je vděčný objekt. Téměř vždy zaručuje pěkný snímek.

Když jsme po čtyřech dnech opouštěli tento tajemný, chudý a zároveň nesmírně bohatý kraj, byli jsme spokojeni s našimi objevy, ale zároveň jsme všichni věděli, že se sem zanedlouho opět musíme vrátit. Neboť propadnout kouzlu Hortobágy není tak těžké.


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 30. srpna 2011 v 8:36 | Reagovat

Ta první je super.
Jde z toho pocit takové ostražitosti a výhružnosti.

2 mikehoblog mikehoblog | Web | 30. srpna 2011 v 8:56 | Reagovat

Páni,skvělé fotky...hlavně rosnička a ta první rohatá sebranka. :-)

3 Le fille Ash Le fille Ash | E-mail | Web | 31. srpna 2011 v 19:45 | Reagovat

Kulík hnědý... to jméno už jsem, myslím, slyšela. Ale neměla jsem možnost ptáka vidět. Je překrásný!
A ta fotka s rosničkou opravdu nemá chybu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama