Srpen 2011

Čtyři dny v maďarské pustě

29. srpna 2011 v 22:38 cesty za ptáky

Sedm českých birdwatcherů, převážně členů Klubu 300, se od středy do neděle pohybovalo v národním parku Hortobágy v Maďarsku, aby se mnozí z nich konečně dozvěděli, jak zblízka vypadá kulík hnědý (Charadrius morinellus). Byl jsem jedním z nich. Projížděli jsme prašnou pustou a snažili jsme se pochopit nekonečnost této stepi uprostřed chudého maďarského kraje a najít zde jedno z jejích tajemství. Kulíka hnědého jsme zde hledali již před rokem, ale spatřili jsme ho pouze zdáli na chvilku. A tak letos jsme vyrazili poněkud dříve a společně s místním znalcem Attilou jsme chtěli tentokrát být úspěšní. Jedině pár obyvatel pusty a stáda zdejšího skotu byly svědky našich jízd napříč pustinou.

Týden u Zrcadla

14. srpna 2011 v 12:47 kroužkování
Rybník Zrcadlo je jeden ze soustavy Rožďalovických rybníků. Je obklopen širokým lemem rákosin, které poskytují útočiště mnoha druhům ptáků. Zde jsem v uplynulém týdnu strávil asi čtyři dny na kroužkovací akci kolegů ornitologů a sledoval jsem, jaké pozoruhodnosti rákosí vydá do sítí. Byl to, týden, v němž se střídalo nevlídné počasí s ještě horším, kdy zpočátku žádní ptáci nelétali, ale po delší době klidu se najednou objevila nějaká zvláštnost. Slunce se ukázalo většinou večer těsně před svým západem.

Kýchavice černá

5. srpna 2011 v 18:31 kytky

Po pěti letech jsem opět navštívil chráněné území Bílichovské údolí na Kladensku, abych se potěšil fotografováním nádherné, tajemné a statné rostliny kýchavice černé (Veratrum nigrum). Jedná se o jeden z mála výskytů tohoto kriticky ohroženého druhu naší květeny (C1) v ČR. Tak jsem se na toto místo v hlubokých lesích džbánské křídové plošiny rozeklané řadou erozních údolí těšil, že už v osm ráno jsem byl na místě a vdechoval omamnou vůni kýchavice, která opět vypadala jako rostlina z jiného světa.