Ještě střevíčník

24. května 2011 v 19:47 |  kytky
květ střevíčníku
Ještě jednou jsem se vrátil na naši polabskou lokalitu s kvetoucím střevíčníkem pantoflíčkem, abych nafotil jeden zvlášť velký trs s deseti květy, který rozkvetl později, protože je na více zastíněném stanovišti. Čekal tam na mě nevšední zážitek a nejedno překvapení.

Nádherný trs plný květů této zvláštní rostliny jsem viděl už zdálky. Vyjímal se v protisvětle slunečného dne a působil v tmavém lese až nepřirozeně. Ani se mi nechce věřit, že tento skvost zde vydrží ještě další roky, když sleduji kolem sebe tu rychlost ničení přirozených lokalit s výskytem vzácnějších druhů rostlin a živočichů.
desetikvětý trs
Najednou jsem v jednom květu spatřil pohyb a z dutiny vylezl malý pavouk. Květy střevíčníku lákají spoustu hmyzu a tak pro pavouky je tento prostor výhodným lovištěm. Stačí si počkat, až nějaká muška přilákána vůní a barvou spadne dovnitř a nebude moci nelézt cestu zpět. Takovýto způsob lovu, že čekají na květech na kořist, mají běžníci. Tento pavouček byla samička běžníka skvostného (Synema globosum).
běžník skvostný
Je to nepříliš hojný druh pavouka, který se vyskytuje ve východní části Polabské nížiny a na jižní Moravě. Téměř celý zadeček je zakryt laločnatou černou skvrnou. Sameček a samička se od sebe liší barvou podkladu této skvrny. Sameček má barvu žlutobílou a samička červenou. V červnu a červenci samička vytváří kokon, který bývá připevněn ke spodní straně květu. Tento kokon samička hlídá až do vylíhnutí mláďat. Nymfy přezimují a dospívají v následujícím jaru.
samička běžníka skvostného
Dalším druhem pavouka, který byl přilákán jedinečnými květy střevíčníku, byl křižák mramorovaný. Je to poměrně hojný druh s velmi proměnlivou kresbou na zadečku. Visel na svém vláknu pod listem a čekal na vhodnou příležitost k lovu.
křižák mramorovaný
Hmyz, který se dostane do dutiny pysku květu střevíčníku, je při svém bloudění lákán světlem z okénka v zadní části pysku. Je to tenká průhledná blanka, která je dobře patrná na další fotografii. Hmyz se tudy ven z květu nedostane, ale touto lstí je nasměrován do zadní části květu, odkud se pak vysvobodí dutinkou za bliznou, ale to už samozřejmě rostlinu opylil.
květ střevíčníku
Hmyzem, který nejčastěji střevíčník opyluje, jsou samotářské včely z čeledi pískorypek (Andrenidae). Jednu takovou pískorypku jsem zastihl uvnitř jednoho květu. Už jsem chtěl odejít, ale najednou jsem ji zahlédl, to znamená, že do květu vnikla před chvílí. Bloudila květem kolem dokola a vypadalo to, že se nedostane ven. Přitom se v zadní části květu otírala o brylky. A pak, než jsem si stačil ve foťáku vyměnit baterii, byla pryč. A pak že to nejde. Tak jsem i já objevil záhadu opylení.
pískorypka v květu
Střevíčník poskytne pozorovateli řadu zážitků, protože je to rostlina, kolem které se neustále něco děje. Těším se, že za rok zde tento velký trs opět najdu a že stejně jako řada dalších návštěvníků tohoto zajímavého místa, zde zažiji další zajímavá pozorování.
střevíčník pantoflíček
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alisa Alisa | Web | 24. května 2011 v 20:21 | Reagovat

Pavúky nijako extra nemusím, ale v tomto prevedení sa mi až podozrivo veľmi páčia . :)

2 Le fille Ash Le fille Ash | E-mail | Web | 25. května 2011 v 19:04 | Reagovat

Ach, ty fotky jsou jako z pohádky! Krása! A ta rostlinka mne nepřestává fascinovat...!

3 J. Karbus J. Karbus | E-mail | 8. června 2011 v 0:43 | Reagovat

Nádhera! Běžník je opravdu překrásný a cypripedia ani nemluvě.. Doufám, že letos nám vyjde cesta za smrkovníkem plazivým do Džbánu. Vloni mi to časově vůbec nevyšlo, tak se omlouvám, že jsem se neozval, ale taky jsem ho nestihl, ač ho mám za domem.

4 douglas douglas | Web | 28. září 2016 v 1:58 | Reagovat

půjčka na 12 splatek :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama